“Μεταστράφηκε” και πώς ο διαιτητής στην Ριζούπολη κατά την ανάπαυλα;

Διάχυτη είναι η αίσθηση μεταξύ των Λαρισαίων φιλάθλων πως “κάτι” έγινε κατά την ανάπαυλα του ημιχρόνου του αγώνα της ΑΕΛ στο “Γεώργιος Καμάρας” με τον Απόλλωνα Σμύρνης, “κάτι” το οποίο είχε ως αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο τα “σφυρίγματα” του Κιλκισιώτη διαιτητή Θανάση Σέζου να δείχνουν “διαφορετικά” σε σχέση με την μέχρι τότε εικόνα του.

Τι μπορεί να ήταν αυτό που επηρέασε τον Μακεδόνα ρέφερι και οδήγησε στην όποια “μεταστροφή” του κατά την επανάληψη;

Αναμφίβολα, η μοναδική φάση που μπορεί να προκάλεσε τις οποιεσδήποτε αντιδράσεις είναι αυτή του 13ου λεπτού, οπότε οι γηπεδούχοι ζήτησαν τον καταλογισμό πέναλτυ στο “χέρι” του Παγώνη προ του Φαρινόλα. Τι συμβαίνει σε παρόμοιες περιπτώσεις και ειδικά όταν ο αγώνας μεταδίδεται σε “ζωντανή” σύνδεση;

Πιθανότατα, μετά τις όποιες διαμαρτυρίες ή άλλες αντιδράσεις (…) των γηπεδούχων, ο διαιτητής να επικοινώνησε με πρόσωπο εμπιστοσύνης του, που να τον έπεισε ότι ο τηλεοπτικός φακός τον εκθέτει για την απόφασή του στην συγκεκριμένη περίπτωση. Οπότε, το ένστικτο “αυτοσυντήρησης” του διαιτητή λειτούργησε προς την κατεύθυνση που όλοι διαπίστωσαν και – σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο των Αθηναίων αλλά και την τραγική αμυντική λειτουργία των “βυσσινί” – το τελικό 4 – 2 καταγράφηκε ως τελικό αποτέλεσμα, παρά το ονειρικό ξεκίνημα της ομάδας του Τίμου Καβακά στο παιχνίδι με ένα ακόμη γκολ – σήμα κατατεθέν της ποδοσφαιρικής ποιότητας του Πολωνού Πάτρικ Αλεξάντροβιτς…