Με άγριες διαθέσεις ξεκίνησε το πρωτάθλημα το Μαυροβούνι

Με… άγριες διαθέσεις ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα το Μαυροβούνι επικρατώντας με το ευρύ 1 – 4 στο Δίλοφο επί του τοπικού Άρη. Το συγκρότημα του Ηλία Αρβανίτη επιβεβαίωσε με χαρακτηριστική άνεση τον τίτλο του φαβορί στην αναμέτρηση, καθώς δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στους γηπεδούχους.

Έτσι, στο τρίτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν (μετρά ήδη δύο νίκες – προκρίσεις στο κύπελλο και την Τρίτη υποδέχεται το Αργυροπούλι), το Μαυροβούνι δείχνει πως φέτος βάζει τον πήχη αρκετά ψηλά.

Με τον αγώνα να εκτυλίσσεται στο μισό γήπεδο προς την εστία του Άρη από τα πρώτα λεπτά, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από στημένο να ανοίξουν το σκορ στο 17′ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ακριβόπουλου, ο Μαντζαφούλης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Ιακωβάκη και έκανε το 0 – 1.

Με τη συμπλήρωση 25 λεπτών αγώνα ο Τατσέλος εκμεταλλεύτηκε ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα και στην επαναφορά διπλασίασε τα τέρματα για τους «πετεινούς».

14518383_10210895621326999_1580218131_n

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Αλεξίου προσπάθησαν να ισορροπήσουν στο χώρο της μεσαίας γραμμής αλλά χωρίς επιτυχία. Το Μαυροβούνι ήταν εκείνο που συνέχιζε να απειλεί και με τον Αποστόλη Ακριβόπουλο που νωρίτερα είχε δοκάρι, έκανε το 0 – 3 με αριστοτεχνική απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον αριστεροπόδαρο μεσοεπιθετικό.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν προς στιγμήν σε 1-3 με σουτ του προωθημένου στόπερ Σακελλαρίου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά λίγο πριν το τέλος ο Αρσένης Μπάγκας με ατομική ενέργεια και πλασέ από τα αριστερά στην απέναντι γωνία, διαμόρφωσε το τελικό 1 – 4.

14555988_10210895621086993_1107921204_n

Διαιτητής της αναμέτρησης ο οποίος ανέχθηκε αρκετές φορές το σκληρό παιχνίδι χωρίς όμως να βγάλει πολλές κάρτες από το τσεπάκι του, ήταν ο κ. Κυρίτσης.

Μαυροβούνι (Ηλίας Αρβανίτης): Καραποστόλης, Βαρσάμης (80′ Παπαϊωάννου), Τατσέλος, Νότας, Καψαλός, Μαντζαφούλης, Σαράντης (60′ Τάτσιος), Μπάγκας, Μπατζέλας, Πεζής (75′ Τσαπράζης Κ.), Ακριβόπουλος.