Με ανατροπή κέρδισε το ντέρμπι η Βαλανίδα!

Μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι του 1ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ αναδείχθηκε η Δόξα Βαλανίδας, όπου στο γήπεδο του Δασοχωρίου επικράτησε με 3 – 1 του Κεραυνού Δρυμού και μάλιστα με ανατροπή του σκορ!

Οι «κιτρινόμαυροι» του Βαγγέλη Μάνου πανηγύρισαν μία σπουδαία εντός έδρας νίκη και έφθασαν τους τριάντα τέσσερις βαθμούς, με τους «κόκκινους» του Κώστα Καζάκη να μένουν στους τριάντα ένα πόντους, μετά και το πέρας της 14ης αγωνιστικής.

Στο 6ο μόλις λεπτό του αγώνα ο Δημήτρης Γκόγκουρας με πλασέ ύστερα από πάσα του Μενσούρ Ρούσι έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ, ενώ η πίεση της Βαλανίδας έφερε και την ισοφάριση του σκορ στο 45′.

Συγκεκριμένα, ο Πάρης Παλάντζας με κεφαλιά από τα όρια της τελικής γραμμής του άουτ έδωσε τη πάσα στον Βαρσάμη και ο τελευταίος από κοντά με προβολή έφερε το ματς στα ίσια και λίγα δευτερόλεπτα μετά ο κ. Βασιλός οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος με τη συμπλήρωση μίας ώρας, ο Βαρσάμης με νέο δικό του τέρμα μετά από κάθετη πάσα του Νίκου Παλάντζα ανέτρεψε το εις βάρος σκορ της Δόξας και οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ.

Μάλιστα, η ομάδα του Βαγγέλη Μάνου ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 στο 78ο λεπτό και ουσιαστικά «σφράγισε» και τη νίκη με το πλασέ του Θοδωρή Ρακιντζόγλου ύστερα από γύρισμα του Πάρη Παλάντζα.

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Κυργιάκης, Παζάρας, Μουταφίδης, Θάνος, Αρσένης (72′ Ρακιντζόγλου), Πλατής, Παλάντζας Ν., Χατζηλαδάς, Βαρσάμης, Χριστόδουλους (55′ Χαλίλ), Παλάντζας Π. (85′ Βαϊράμης).

Κεραυνός Δρυμού (Κώστας Καζάκης): Αθανασόπουλος, Μίχης (85′ Ζιώγας), Ζυγογεώργος, Τέλλιος, Κοντολάρρι, Γκαντούνας, Σουγλής, Γαλανός, Μενσούρ Ρούσι (60′ Αρμάντ Ρούσι), Γκόγκουρας, Καλπουζίδης.