Με ανατροπή ο Πανιώνιος!

Ο Πανιώνιος πήρε μία δύσκολη εκτός έδρας νίκη και μάλιστα με ανατροπή, επικρατώντας εκτός έδρας του Ηρακλή Πλατανουλίων με 1 – 2.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ωστόσο κατάφεραν πρώτοι να χαμογελάσουν στο ματς. Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου στο παιχνίδι, ο Τσάτσος πάτησε περιοχή και με πλασέ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, «ανοίγοντας» το σκορ.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βασίλης Σκέντζας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Γεράσιμου Κίτσα σκόραρε και ισοφάρισε σε 1 – 1.

Στο δεύτερο μέρος τώρα ο Πανιώνιος κατάφερε να φέρει τα πάνω – κάτω στο ματς. Στο 60′ ο Γιώργος Κίτσας κέρδισε πέναλτι, για μία φάση που οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε ανέλαβε την εκτέλεση σημαδεύοντας σωστά για το 1 – 2.

Στη συνέχεια τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους δυσκόλεψαν αρκετά καθώς έμειναν με εννιά παίκτες λόγω αποβολής του Δημόπουλου στο 74′ και του Σκέντζα Χρ. στο 85′. Όμως κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ του προβάδισμα και να πάρουν τελικά τη νίκη με 1 – 2.

Ηρακλής Πλατανουλίων (Γιάννης Νινίκας): Πασάλογλου, Λάζος Ι., Παπαλέξης, Λάζος Αν., Καρκατζιάς, Τσάτσος (46′ λ.τ. Ζαμπόγιας), Κωστίμπας, Λάζος Β., Γεωργούλας (50′ Κερίμι), Καφαντάρης (70′ Ματράκης), Άλμπαν.

Πανιώνιος Νέας Σμύρνης (Αποστόλης Κορομηλάς): Ράπτης, Δημόπουλος, Βασιλείου Π. (60′ Καρδαμήλης), Σκέντζας Β., Κανής, Σκέντζας Χρ., Παϊτέρης, Κίτσας Γερ., Ελιζόπουλος Σ. (75′ Γκαρίπης), Στρατής Χρ., Μιχαλόπουλος (46′ Κίτσας Γ.).