Με ανατροπή στην «επανάληψη»!

Ο Αετός Αμυγδαλέας έκλεισε με νίκη τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Λάρισας για τη φετινή σεζόν, επικρατώντας με 3 – 2 (από 0 – 2) του Σμόλικα Φαλάνης.

Έτσι η ομάδα της Αμυγδαλέας πρόσθεσε ακόμη τρεις βαθμούς στη συνολική της βαθμολογία και τερμάτισε στην 5η θέση με 45 βαθμούς. Από την άλλη ο Σμόλικας Φαλάνης ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στην 9η θέση με 39 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάσσοντας μία νεανική ομάδα, προερχόμενη από τα εφηβικά τμήματα, ξεκίνησαν «ζεστά» την αναμέτρηση. Καταφέρνοντας μάλιστα με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου στο ματς να πάρουν το προβάδισμα.

Όταν ο Γιώργος Κακαβίτσης με συρτό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έκανε το 0 – 1.  Μάλιστα ο Σμόλικας Φαλάνης πέτυχε ακόμη ένα τέρμα, όταν στο 28’ ο Γιώργος Κακαβίτσης νίκησε σε τετ – α – τετ τον αντίπαλο γκολκίπερ, μετά από πάσα του Νίκου Ζιώγα, κάνοντας το 0 – 2.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως ξεκίνησε η αντεπίθεση του Αετού Αμυγδαλέας. Καταφέρνοντας στο 66’ με κεφαλιά του Γιώργου Καρβούνη μετά από ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ να μειώσει σε 1 – 2. Όμως δεν σταμάτησε εκεί.

Καθώς στο 81ο λεπτό με σουτ ο Μιχάλης Δημητρέλης μετά από ωραία ενέργεια, να ισοφαρίσει σε 2 – 2. Μάλιστα η Αμυγδαλέα έφτασε στη μεγάλη ανατροπή τέσσερα λεπτά αργότερα, όταν ο Ντανιέλ Σάρα με πλασέ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιώργου Καρβούνη διαμόρφωσε το τελικό 3 – 2.

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Κορλός, Μπακαβέλλος, Γραμμένος (37′ λ.τ. Ευαγγελούλης), Πολύζος, Υφαντής, Αντωνόπουλος, Καρβούνης, Σάρα, Δημητρέλης, Κουρούκας.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Μητρακούλης, Δολιάνης, Σκούπρας, Κολοβός Χρ., Ζιάγκας (72′ Ντανίκας), Κόκρας, Κακαβίτσης, Σαμαράς Α. (65′ Σαμαράς Β.), Μανακούσιος, Ζιώγας (82′ Κακανούλιας).