Με ανατροπή στο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ ο Αχιλλέας!

Τη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε ο Αχιλλέας Φαρσάλων, όπου επικράτησε με 2 – 1 του Δωτιέα Αγιάς στο σημερινό παιχνίδι που διεξήχθη στο Στάδιο Αλκαζάρ.

Οι «κιτρινόμαυροι» μετά και τη σημερινή νίκη θα αντιμετωπίσουν στο τελικό του θεσμού τον Οικονόμο Τσαριτσάνης, καθώς βγήκε νικητής στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών με αντίπαλο τον ΠΟΕ.

Το σημερινό παιχνίδι θύμιζε τελικός, καθώς αυτό το ζευγάρι ήταν ο περσινός τελικός του Κυπέλλου ΕΠΣΛ, εκεί όπου ο Αχιλλέας Φαρσάλων είχε επικρατήσει του συλλόγου της Αγιάς με 3 – 2 στη παράταση (1 – 1 κ.α.)!

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα και στο 16ο λεπτό ο Αντώνης Βούζας με έξοχο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Αχιλλέα Φαρσάλων έβαλε μπροστά τον Δωτιέα Αγιάς και «άνοιξε» το σκορ στην αναμέτρηση.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, οι «κιτρινόμαυροι» έφεραν το ματς στα ίσια με το κοντινό πλασέ του Νίκου Βούλγαρη, ενώ ο Αχιλλέας ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ στο 82′!

Ο Φίλιππος Καραμπούζης έκανε τη σέντρα και ο Αραπίτσας με πλασέ από θέση βολής έστειλε τη μπάλα αρχικά στο δοκάρι του Κουτσιρίμπα κι εν συνεχεία στα δίχτυα του Δωτιέα για το 2 – 1, με αυτό να είναι το τελικό σκορ και σκορ πρόκρισης για την ομάδα των Φαρσάλων στο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ!

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Χάμος, Καραμπούζης, Κουρούμαλος, Κούλπας, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Μίχος, Τλούπας, Αραπίτσας, Καραγκούνης, Βούλγαρης (90’+2′ Κατσανάκης).

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Κουτσιρίμπας, Ριζούλης, Γούτος Ν., Τσακάλι, Γούτος Ευάγγ., Ντελής (69′ Φλέγγας), Τσατσαλίδης, Ντακούλας, Βούζας, Χαλάτσης (62′ Τσιρογιάννης), Μαλάκος.