Με ανατροπή τα Βούναινα!

Τη πρώτη νίκη για το 2018 και μάλιστα με ανατροπή του σκορ πανηγύρισαν τα Βούναινα, όπου επικράτησαν με 3 – 2 του Φαλανιακού σήμερα το απόγευμα.

Το ντέρμπι με τις ομάδες που βρίσκονται χαμηλά στον πίνακα της βαθμολογίας πήρε η ομάδα του Θοδωρή Εμμανουήλ, με τα Βούναινα να φθάνουν τους δώδεκα βαθμούς. Αντίθετα, ο Φαλανιακός που προηγήθηκε στο σκορ αλλά δεν το κράτησε υπέρ του, έμεινε στους έντεκα πόντους ύστερα και από το πέρας της 15ης αγωνιστικής.

Με το «καλημέρα» ο Δημήτρης Αλεξανδρής έχασε μοναδική ευκαιρία με τετ – α – τετ να βάλει μπροστά τον Φαλανιακό στο σκορ, ενώ στο 4ο λεπτό ο Δημήτρης Παπαγεωργίου με πλασέ ευτύχησε να βάλει μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ.

Τα Βούναινα απάντησαν με την όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Χατζηλιάδη, με την ολική ανατροπή του σκορ και το 2 – 1 να διαμορφώνεται στο 60ο λεπτό με το τέρμα του Ραπτόπουλου.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 με σκόρερ αυτή τη φορά τον Ηλία Μερτζανίδη τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ στο 70ο λεπτό ο Χρήστος Λυγούρας με πλασέ ύστερα από κάθετη πάσα του Γιώργου Πανταζή μείωσε σε 3 – 2, με αυτό να είναι και το τελικό σκορ.

Α.Ε. Βουναίνων (Θοδωρής Εμμανουήλ): Κατσιώτης, Φαρμάκας, Χατζηλιάδης Γ., Μερτζανίδης Ηλ., Ξαφάρας, Τσανάς, Χριστοδούλου (90′ λ.τ. Γιουρούκης), Ραπτόπουλος (88′ Καζάνι Κ.), Χατζηλιάδης Σ., Νταναβάρας (71′ Μερτζανίδης Φ.).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Παπαϊωάννου, Μαχαίρας (76′ Πανταζής Ηλ.), Βαρσάμης, Στατήρης (46′ Πανταζής Θ.), Πανταζής Γ., Μπλέντι, Κολοβός (82′ Λυγούρας Β.), Ιωαννίδης, Λυγούρας Χρ., Παπαγεωργίου, Αλεξανδρής.

Μπουμαρσόπουλος, Μπουρονίκος, Τσατσαρώνης.