Με ανατροπή του σκορ έφθασε στη νίκη!

Ο ΠΟΕ «πέρασε» από μία δύσκολη έδρα αυτή του Κιλελέρ με σκορ 2 – 1 στην 24η αγωνιστική της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας του Νομού μας κι έτσι βρίσκεται στο μείον ένα από τη πρώτη θέση.

Το συγκρότημα του Ζήση Ζιάγκα κατάφερε με ανατροπή του σκορ και μέσω… βροχής να φύγει από τη δύσκολη έδρα του Κιλελέρ κι έτσι έφθασε τους εξήντα βαθμούς.

Στον αντίποδα, το αξιόμαχο σύνολο του Αχιλλέα Τσιβόπουλου αν και προηγήθηκε στο παιχνίδι δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κι έτσι έμεινε στους τριάντα έξι βαθμούς και την έκτη θέση στη βαθμολογία μετά και το πέρας αυτής της αγωνιστικής.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό από την αρχή, ο Λεωνίδας Καραγκούνης δοκίμασε ένα δυνατό σουτ μόλις στο 1ο λεπτό και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιώργου Παναγιωτόπουλου.

Στο 19′ το Κιλελέρ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντίνου Μακρή από τον Κώστα Γούπο και ο Βαγγέλης Παπαχρήστος ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα για το 1 – 0.

Πέντε λεπτά μετά, ο ΠΟΕ έφερε το ματς στα ίσια με τη κεφαλιά του Έρβιν Πετκολάι, με τον α’ βοηθό κ. Καρακώστα να στέλνει τους γηπεδούχους στη σέντρα για το 1 – 1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Ανδρέα Φορτομάρη και ο Γιώργος Χατζής πλάσαρε, όμως ο Κώστας Γούπος αντέδρασε σωστά και έδιωξε από την εστία του.

Δύο λεπτά μετά την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, ο Δημήτρης Ματούλας εκτέλεσε φάουλ, ο Γιώργος Παναγιωτόπουλος δεν μπλόκαρε τη μπάλα όπως ο ίδιος θα ήθελε και με κοντινή προβολή ο Έρβιν Πετκολάι σημείωσε την ανατροπή του σκορ και το 1 – 2, όπως παράλληλα και το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς.

Στη συνέχεια του αγώνα υπήρχε πολύ καλός ρυθμός παρά τη συνεχόμενη βροχή και ο Ηλίας Λαζαρίδης απείλησε με εκτέλεση φάουλ στο 68′ και ο μεσοεπιθετικός του ΠΟΕ είδε τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από την εστία του Γιώργου Παναγιωτόπουλου.

Η τελευταία ουσιαστική φάση στο παιχνίδι ήταν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Νίκο Φαρμάκα όπου έστρωσε τη μπάλα στον Θανάση Αργύρη στο φάουλ που κέρδισε το Κιλελέρ και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κώστα Γούπου.

Α.Ε. Κιλελέρ (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Παναγιωτόπουλος, Γουρνάρης, Μουρατάι, Παλάσκας, Χατζής Γ., Αργύρης, Ντονούδης (66′ λ.τ. Φαρμάκας), Φορτομάρης (90’+3′ Τζαβέλλας), Μακρής, Χατζής Κ., Παπαχρήστος.

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Μπούσιας (69′ Μπούσιας), Νταμπώσης, Σουγλής, Περτζιόνι, Αθανασούλης, Χάμος, Πετκολάι, Καραγκούνης (87′ Μπαρλαγιάννης), Ματούλας (84′ Ζηρδέλης), Λαζαρίδης (78′ Πετάνι).