Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βραζιτίκο!

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μπάμπη Βραζιτίκο ο Αμπελωνιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Αβέρωφ στη τελευταία στροφή του πρωταθλήματος της Α΄1 τοπικής κατηγορίας με σκορ 4 – 1, ωστόσο δεν ήρθε η πολυπόθητη άνοδος στη πιο πάνω κατηγορία.

Και αυτό διότι, ο Δαμασιακός επικράτησε της Νεάπολης εκτός έδρας κι έτσι του χρόνου θα αγωνίζεται εκείνος στο πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Ο Αμπελωνιακός τερμάτισε στη πέμπτη θέση του πρωταθλήματος με εξήντα ένα βαθμούς, ενώ από την άλλη το Αβέρωφ που υποβιβάστηκε στη Β΄ΕΠΣΛ, τερμάτισε στη δέκατη πέμπτη θέση έχοντας συγκεντρώσει τριάντα έξι βαθμούς.

Μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα ο Αμπελωνιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ με το τέρμα του Αρσέν Πατρίκου, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βαγγέλης Δήμου έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο σκορ, καθώς αστόχησε από το σημείο του πέναλτι, με τον Μπάμπη Βραζιτίκο να αποκρούει την εκτέλεση αυτή.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι πήραν τη ψυχολογία από το χαμένο πέναλτι του Αβέρωφ και στο 10ο λεπτό ο Μάρκος Κωτούλας με κοντινή προβολή πέτυχε το 2 – 0, ενώ στο 20ο λεπτό ο Μπάμπης Βραζιτίκος από εκεί που απέκρουσε το πέναλτι του Δήμου, σημείωσε το 3 – 0 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Πέναλτι βέβαια που κέρδισε ο Σπύρος Ιωαννίδης.

Λίγο πριν εκπνεύσει και το πρώτο μέρος, ο Αμπελωνιακός διεύρυνε το σκορ σε 4 – 0, με σκόρερ αυτή τη φορά τον Αρσέν Πατρίκου, όπου πέτυχε και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 75ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έχασαν νέο πέναλτι με τον Μπάμπη Βραζιτίκο να αποκρούει και πάλι, αυτή τη φορά όμως την εκτέλεση του Σωτήρη Κουτσάκη. Βέβαια, το Αβέρωφ κατάφερε και μείωσε σε 4 – 1 όπου ήταν το τελικό σκορ στο 80ο λεπτό της συνάντησης με το τέρμα που πέτυχε ο Γραμμένος ύστερα από τη κάθετη πάσα του Σωτήρη Κουτσάκη.

Αμπελωνιακός (Γιάννης Παπαδημητρίου): Βραζιτίκος, Ψύρρας (60′ Κατσαβός), Κωτούλας, Αλεξόπουλος, Παυλίδης, Δαλακώνης, Βούκιας, Πατρίκου, Ιωαννίδης (50′ Ζυγούρης), Τσετιροκλής, Μπόντε (35′ Αποστόλου).

ΠΑΟΛ Αβέρωφ: Λεμονής, Πουρνάρας, Γκουτσιούδης, Δεμέστιχας, Κορώνας (80′ Κοτρώτσιος Ρ.), Κοτρώτσιος Χρ., Πατρίκης, Μητσιός, Κοτρώτσιος Αθ., Κουτσάκης, Δήμου (65′ Γραμμένος).