Με “διπλό” στη Γιάννουλη μπήκε και πάλι στην… εξίσωση της ανόδου

Την επιστροφή της στην τριάδα ανόδου στη «μεγάλη» κατηγορία, κέρδισε η Α.Ε. Βουναίνων, κερδίζοντας εκτός έδρας με 4 – 1 τη Δήμητρα Γιάννουλης, στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Η ομάδα του Βασίλη Ταχτιντή είχε σε εξαιρετική μέρα τον Νίκο Βράκα, ο οποίος σκόραρε δις, ενώ «σέρβιρε» και ένα τέρμα στον συμπαίκτη του, Ηλία Χριστοδούλου.

Με τους 19 βαθμούς βαθμούς που έφτασε η ομάδα των Βουναίνων «σκαρφάλωσε» στην τρίτη προνομιούχο θέση ανόδου στη «μεγάλη» κατηγορία, αφήνοντας τη Γιάννουλη στην «ουρά» της κατάταξης με έξι βαθμούς στην 13η θέση.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε με το «καλημέρα» αυτής! Μόλις στο 4ο λεπτό ο Νίκος Βράκας με σουτ μέσα από τη περιοχή έδωσε το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς στο «στρατόπεδο» των Βουναίνων. Πανηγυρισμοί οι οποίοι όμως δεν κράτησαν για πολύ. Και αυτό διότι στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Γκαλγκανόπουλος με εύστοχο χτύπημα πέναλτι, έφερε το ματς και πάλι από την αρχή.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Νίκος Βράκας βρήκε και πάλι τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Αυτήν την φορά χάρις σε μια συρτή απευθείας εκτέλεση φάουλ, βρήκε δίχτυα, για το 1 – 2 των Βουναίνων. Μάλιστα η ομάδα των Βουναίνων πέτυχε και τρίτο τέρμα πριν το ημίχρονο. Στο 33ο λεπτό ο Αλέξης Τζατζάκης έχοντας πάρει την πάσα από τον Ηλία Χριστοδούλου, δεν αστόχησε από θέση μέσα στη περιοχή, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου.

Το τελικό 1 – 4, σημείωσε ο Ηλίας Χριστοδούλου με κεφαλιά, μετά από πάσα του Νίκου Βράκα στο 62ο λεπτό της συνάντησης.

Δήμητρα Γιάννουλης (Νίκος Χρόνης): Μαστοροδήμος, Ραπτόπουλος, Τσίλης, Σαπάκος, Μπάμπαλης, Θώμος Σ. (80′ Θώμος Α.), Ράπτης, Γκαλγκανόπουλος (55′ Καρέλας), Ασπετάκης (79′ Τσιμπόλης Γ,), Μήτρος, Παλάντζας(65′ Τσουμάνης).

Α.Ε. Βουναίνων (Βασίλης Ταχτιντής): Χαβίλας, Βλησαρούλης (63′ Μερτζανίδης Φ.), Κατσιώτης, Κυπαρίσσης, Μερταζανίδης Ηλ., Μούμος, Ρουμελιώτης (82′ Μάλλιος), Κορδέλας (87′ Καλυκάκης), Τζατζάκης (79′ Γκατζούλης Δ.), Βράκας, Χριστοδούλου.