Με «δράστη» τον Καπετάνιο!

Με «χρυσό» σκόρερ τον Άρη Καπετάνιο ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας επικράτησε του Ηρακλή Λάρισας στη Νεάπολη, σε ένα εκ των ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Νίκου Ανδρέου βρίσκεται στη τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και έχει πενήντα τέσσερις βαθμούς και βρίσκεται παράλληλα μία «ανάσα» από τη τρίτη θέση. Αντίθετα, ο Ηρακλής έμεινε στους εβδομήντα τέσσερις πόντους και αξίζει να σημειωθεί πως σήμερα αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές απέναντι στον Φιλοκτήτη Μελιβοίας.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Άρης Καπετάνιος είχε τη πρώτη καλή στιγμή στο ματς, όμως το σουτ που έκανε από θέση βολής δεν βρήκε στόχο και κατέληξε άουτ.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε οκτώ λεπτά μετά, με τον Ηρακλή Γκιουρσάνη να σουτάρει ύστερα από ωραίο συνδυασμό των παικτών του Ηρακλή και να αναγκάζει τον Άρη Φιλοκώστα σε δύσκολη απόκρουση και να βγάζει σε κόρνερ.

Μάλιστα, στην επόμενη ευκαιρία ο Ηρακλής είχε και οριζόντιο δοκάρι με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυρίτση.

Στο δεύτερο μέρος και στο 65ο λεπτό, σημειώθηκε το τέρμα που έκρινε και το ματς. Ο Άρης Καπετάνιος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια που δημιουργήθηκε στην άμυνα του Ηρακλή και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στο πλεκτό του νεαρού και συνάμα φιλόδοξου τερματοφύλακα, Ντιντή.

Το 0 – 1 έμεινε λοιπόν μέχρι και το τελευταίο λεπτό του κ. Κορέστη κι έτσι ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας πανηγύρισε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Ντιντής, Λιάνος, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Κυρίτσης (80′ Ζαφειρίου), Μπάμης, Πατσής, Μιστάκου, Γκιουρσάνης, Κατσής (80′ Αποστόλου), Σουλτούκης.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Ανδρέου): Φιλοκώστας, Κατσιάνος, Γκουντάρας Ν. (90′ Καραμάνης), Ρέντζας, Κατσιώτης (88′ Ντόμπρα), Καπετάνιος, Πασιάς Π., Πασιάς Δ., Πλατσάς, Μαλαχτάρης, Δίχρης.