Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ψωμολιά!

Χάρη σε γκολ του Πέτρου Ψωμολιά στο 73ο λεπτό, ο Ηρακλής Λάρισας κέρδισε με 1 – 0 τον Αχιλλέα Φαρσάλων στο Στάδιο και επέστρεψε έτσι στις νίκες στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΛ!

Η ομάδα του Χρήστου Χατζηλιάδη μετά τη «λευκή» ισοπαλία με τον Αμπελωνιακό τη περασμένη αγωνιστική, επικράτησε εκτός έδρας του Αχιλλέα με 1 – 0 κι έτσι έφθασε τους πενήντα τρεις βαθμούς, με τον Ηρακλή να συνεχίζει στη πρώτη θέση και στο συν τρεις από τον Φαλανιακό.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Αρίστου Παπαγεωργίου προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο αυτό δεν ήρθε κι έτσι ο Αχιλλέας παρέμεινε στους είκοσι επτά πόντους.

Οι δύο ομάδες είχαν τις στιγμές τους στο ματς για να πετύχουν το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, με τον Ηρακλή να «χαμογελά» στο 73′.

Εκεί, ο Πέτρος Ψωμολιάς «άνοιξε» το σκορ για τους φιλοξενούμενους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Γιώργος Κακαβίτσης από τον Παπακωνσταντίνου και ο Ηρακλής πήρε τη νίκη στο Στάδιο των Φαρσάλων απέναντι στον Αχιλλέα. Βέβαια, οι γηπεδούχοι εκφράζουν παράπονα για την απόφαση αυτή να δοθεί πέναλτι.

Μάλιστα, στο 78ο λεπτό ο Ηρακλής Γκιουρσάνης με σουτ από θέση βολής σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν και χαμένες ευκαιρίες με τους Γιώργο Κακαβίτση και Νίκο Φορτομάρη.

Δοκάρι είχε και ο Αχιλλέας Φαρσάλων στο παιχνίδι, εκεί όπου ο Φίλιππος Ταστεμερίδης σημάδεψε στο 37ο λεπτό με σουτ το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πέτρου Καραναστάση μετά από απόκρουση του έμπειρου τερματοφύλακα.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Αρίστος Παπαγεωργίου): Καρακώστας, Κομισόπουλος (10′ λ.τ. Κούμρια), Σαμαράς, Παπακωνσταντίνου, Ζησόπουλος, Ταστεμερίδης (70′ Γκαραβέλας), Τλούπας, Κατσανάκης, Τσούλης (75′ Καναβός), Γαγάρας, Ζιώγας.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Λάμπρου, Φορτομάρης (86′ Δολιάνης), Ψωμολιάς, Γιαννακόπουλος, Μανιώτης, Γκιουρσάνης (90′ Ράχης), Ντιντής (46′ Φώτος), Ζαφειρίου, Νάστας, Κακαβίτσης.