Με κεκτημένη ταχύτητα (pics)

Με κεκτημένη ταχύτητα από την τελευταία αγωνιστική και χωρίς να επηρεαστούν από τις διακοπές των Χριστουγέννων

τα Σουφλάρια επικράτησαν του Άδμητου Βελεστίνου συνεχίζοντας έτσι να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος. Παράλληλα θετικό ήταν το αποτέλεσμα και για το παιδικό τμήμα του συλλόγου που επιβλήθηκε του Φοίνικα Λάρισας.

Άδμητος-Σουφλάρια: 39-61

Στο παιχνίδι που διεξήχθει στο κλειστό της Νέας Ιωνίας στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β ΕΣΚΑΘ οι παίχτες του Αντώνη Κυρατζή έδειξαν από την αρχή του παιχνιδιού ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και με ένα 5-18 στην πρώτη περίοδο έβαλαν τις βάσεις για μία άνετη επικράτηση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Άδμητου έκαναν μία προσπάθεια να ανατρέψουν την κατάσταση και κατάφεραν να μειώσουν στο ημίχρονο 22-33. Στην επανάληψη όμως τα Σουφλάρια αύξησαν εκ νέου την διαφορά. Έχοντας όλους τους παίχτες σε καλή μέρα, με σωστές επιλογές στην επίθεση αλλά και μια δυνατή άμυνα ζώνης που τους οδήγησε σε πολλά κλεψίματα (εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό) τελείωσαν την 3η περίοδο με σκορ 31-47.Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικό με το τελικό 39-61 να είναι δίκαιο και να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού.

AOS 2

Τα Δεκάλεπτα
5-18, 22-33, 31-47, 39-61

Άδμητος(Λίταινας): Γεροβασίλης, Πάτας 7, Μωραίτης, Σαράντης 10 (2), Σδρούλιας 18 (1), Μπουρλής, Ντόντος, Νάκος 4

Σουφλάρια (Κυρατζής): Νιαβής 6, Καστώρης Δ. 6, Παπαδούλης 7(1), Καστώρης Ζ. 15(1), Ρουμελιώτης 2, Ρίζος 13, Ναβροζίδης 12

AOS 3

Φοίνικας-Σουφλάρια: 23-31

Ανάλογο ήταν το αποτέλεσμα και για τους παίδες όπου επιβλήθηκαν του Φοίνικα, βάζοντας έτσι τέλος σε κάποια ανεπιτυχή αποτελέσματα.Σε ένα κακό ποιοτικά ματς με χαμηλό σκορ και πολύ άγχος για τις δύο ομάδες (ενδεικτικό το 0-2 στην πρώτη περίοδο!!!) τα Σουφλάρια βρήκαν λύσεις και πήραν μία πολύ σημαντική νίκη.

0-2, 6-12, 15-19, 23-31

Φοίνικας (Κώτσιος):Τεντολούρης, Αγγελάκας 2, Ακριβούλης 2, Χαλίτσιος, Βαλιάκος 2, Παππάς 8, Πατουλίδης,

Κανιάς, Βαλσαμόπουλος 2, Δημόπουλος 7

Σουφλάρια (Κυρατζής):Τσιπλακούλης 2, Μαστρογιάννης, Ζάχος 2, Αλεξίου 6, Νουτσελάρ, Τζικούλης 16,