Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπαδόντα!

Μία σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Προμηθέας Λάρισας στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Β’», καθώς κέρδισε το Μαυροβούνι με 2 – 0 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Α΄1 τοπικής κατηγορίας.

Η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή με δύο γκολ ένα σε κάθε ημίχρονο, ξεπέρασε το εμπόδιο του συνόλου του Λάζαρου Αγγλόπουλου, έφθασε τους δέκα τέσσερις βαθμούς και βρίσκεται στην ενδέκατη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η ομάδα του Λάζαρου Αγγλόπουλου αν και προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα στο σημερινό ματς δεν τα κατάφερε και παρέμεινε στη πέμπτη θέση της βαθμολογίας με είκοσι ένα βαθμούς κι ενώ βρίσκεται στο μείον τέσσερα από τη πρώτη θέση!

Με το «καλημέρα» ο Προμηθέας με ατομική προσπάθεια του Παπαδόντα μπήκε μπροστά στο σκορ! Συγκεκριμένα, ο Παπαδόντας έκανε τη σέντρα από πλάγια θέση και ο Σάπιος στη προσπάθεια του να διώξει από την άμυνα του Μαυροβουνίου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Δημήτρη Μαγαζιώτη για το 1 – 0.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ σε επικίνδυνη θέση έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων και ο Παπαδόντας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δημήτρη Μαγαζιώτη.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, ο νεαρός μεσοεπιθετικός του συνόλου του Βαγγέλη Στεφανή απείλησε και πάλι με νέο σουτ όπου από θέση βολής σημάδεψε το δεξί «Γ» της εστίας του Μαυροβουνίου και έπειτα οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων έδιωξαν όπως όπως από τη περιοχή τους.

Προς το τέλος του παιχνιδιού και στο 80ο λεπτό, ο Τριτάρης βρήκε χώρο και σούταρε από πλεονεκτική θέση για γκολ, η μπάλα «έσκασε» μπροστά στο σώμα του Δημήτρη Μαγαζιώτη και η αυτή κατέληξε εν τέλει στα δίχτυα του για το 2 – 0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Παπαδημητρίου, Πεττής, Ψύρρας, Αλίου, Καρβουνάρης, Πότσης, Παπαδόντας, Πατσιούρας Ν. (83′ Παϊτέρης), Πρισακάρου (80′ Καπετανόπουλος), Τριτάρης, Καραπετσάνης.

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Μαγαζιώτης, Τατσέλος, Σάπιος, Σιδέρης (30′ Νότας), Μπατζέλας Β. (75′ Μπάγκας Δ.), Κολιοφούτης, Βούκουτος (48′ Τριάδης), Μπατζέλας Ν., Χατζηλιάδης Σ., Ακριβόπουλος, Αρσένης.