Με νίκη συνέχισε ο Δωτιέας

Νικηφόρα ήταν η παρουσία του Δωτιέα Αγιάς στη προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, επικρατώντας με 2 – 1 εντός έδρας της Αναγέννησης Καλοχωρίου.

Μετά και από αυτή τη νίκη ο Δωτιέας Αγιάς διατηρήθηκε στη 2η θέση της βαθμολογικής κατάταξης, φτάνοντας συνολικά τους 63 βαθμούς. Ενώ από την άλλη η Αναγέννηση Καλοχωρίου, βρίσκεται στην 13η θέση με 31 βαθμούς και θα αγωνιστεί στα πλέι άουτ.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στο πρώτο ημίχρονο και να πάρουν το προβάδισμα. Συγκεκριμένα στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, ωραία σέντρα του Νίκου Γούτου και ο Γιώργος Τσατσαλίδης με κεφαλιά έκανε το 1 – 0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο μέρος, αφού το πρώτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 1 – 0. Μάλιστα σχετικά γρήγορα στην «επανάληψη» το Καλοχώρι έφτασε στην ισοφάριση. Όταν ο Μπούνα με σουτ από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 1.

Τη τελευταία λέξη στο παιχνίδι όμως είχε ο Δωτιέας Αγιάς. Ο οποίος με τη συμπλήρωση εβδομήντα λεπτών αγώνα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Θωμά Τσιρογιάννη και κεφαλιά του Χρήστου Νάτση, πήρε ξανά το προβάδισμα και εν τέλει και τη νίκη με 2 – 1.

Δωτιέας Αγιάς (Κώστας Τσανάς): Φαρμάκας, Γεωργοβίτσας (57′ Ντελής), Γούτος Ν., Σούλι, Τσακάλι, Νάτσης, Χαλάτσης (80′ Μπόντε), Φιλιππούλης, Σβερκούλης, Τσιρογιάννης (75′ Τσαγκαλάς), Τσατσαλίδης.

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Γιώργος Χατζής): Μαρδάνης, Δούρος (46′ λ.τ. Σαμπάνης), Λιούσκας, Νεστορίδης, Σαΐτης, Τσεκούρας, Τσιαντούλης, Δάκτυλας, Μπούνα, Τσιάτας (46′ λ.τ. Μάρκου), Κόκοβας.