Με… «οδηγό» τον Καλέση!

Με πρωταγωνιστή τον Αποστόλη Καλέση, ο Τύρναβος κατάφερε να πάρει την εντός έδρας νίκη απέναντι στην Αναγέννηση Καλοχωρίου με 3 – 2.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους, αφού κατάφεραν μέσα στο πρώτο ημίωρο της αναμέτρησης να πάρουν προβάδισμα ασφαλείας. Την αρχή έκανε στο 18΄ ο Αποστόλης Καλέσης με σουτ από καλή θέση μετά από κάθετη πάσα του Βαγγέλη Τζιόλα.

Μάλιστα ο ίδιος παίκτης στο 27ο λεπτό του αγώνα σε μία φάση… «καρμπόν» με το πρώτο γκολ, έστειλε και πάλι τη μπάλα στα δίχτυα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Με το 2 – 0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν. Στο 66΄ο Γιάννης Σπυρόπουλος βρήκε με σέντρα τον Θοδωρή Έξαρχο, ο οποίος με κεφαλιά μείωσε σε 2 – 1. Ωστόσο η απάντηση του Τυρνάβου ήταν άμεση, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα  ο Βαγγέλης Τζιόλας με λόμπα πλάσαρε τον κίπερ μετά από αντεπίθεση που βγήκε κάνοντας το 3 – 1.

Το Καλοχώρι πίεσε και κατάφερε να μειώσει στο 82΄σε 3 – 2 όταν γύρισμα του Δάκτυλα, ο Γιάννης Σπυρόπουλος με σουτ σκόραρε. Στη συνέχεια όμως τίποτα δεν άλλαξε με το 3 – 2 να είναι το τελικό σκορ.

Τύρναβος (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Αυλογιάρης, Καρακάνος, Πρατσίλας, Ροντούλης, Γανός, Γκαμπέτας, Καλέσης Απ. (60′ Ντονούδης), Πέρπερας (90′ Κατσιάνας), Τζιόλας, Γκαντρής (83′ Βλιώρας).

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Βασίλης Ταχτιντής): Μαρδάνης, Λιούσκας, Κόκκοβας, Νεστορίδης (58′ Δάκτυλας), Τσεκούρας (73′ Μάρκου), Έξαρχος, Τσιαντούλης, Βράκας (46′ Σπυρόπουλος), Τσιάτας, Πούτας, Μπούνα.