Με πρωταγωνιστή τον Γκιουρσάνη!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το γήπεδο της Φαλάνης έφυγε ο Ηρακλής Λάρισας, όπου επικράτησε με 2 – 1 του Φαλανιακού για την ενδέκατη αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς, η ομάδα του Γιάννη Τσακμακίδη έφθασε τους είκοσι τρεις πόντους έως τώρα και συνεχίζει στη πρώτη θέση της Α΄τοπικής κατηγορίας. Από την άλλη, το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά που προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα, βρίσκεται στη προτελευταία θέση έχοντας μόλις επτά βαθμούς.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο και στο 41ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ χάρη στο τέρμα του Ηρακλή Γκιουρσάνη με σουτ από πλεονεκτική θέση. Μάλιστα, το 0 – 1 ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη τώρα της επανάληψης, οι γηπεδούχοι απάντησαν με μοναδική χαμένη ευκαιρία για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια. Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης Αλεξανδρής πλάσαρε από θέση βολής κι ενώ ο νεαρός πορτιέρο, Αναστασίου, απέκρουσε, η μπάλα κατευθύνονταν προς τα δίχτυα του Ηρακλή με τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων εν τέλει να διώχνουν τη μπάλα κυριολεκτικά πάνω από τη γραμμή της εστίας του Αναστασίου.

Εν τέλει, η ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1 ήρθε στο 65ο λεπτό. Ο Δημήτρης Αλεξανδρής κέρδισε πέναλτι από παράβαση του Νίκου Φορτομάρη ύστερα από υπόδειξη του κ. Μπουμαρσόπουλου. Έτσι, ο Δημήτρης Παπαγεωργίου ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα και πέτυχε το 1 – 1.

Βέβαια, η νίκη για τον Ηρακλή ήρθε με το γκολ που σημειώθηκε στο τέλος και στο 87ο λεπτό. Ο Ηρακλής Γκιουρσάνης και πάλι βρήκε δίχτυα με σουτ από πλεονεκτική θέση, έκανε το 1 – 2 και έδωσε τη νίκη στο συγκρότημα του Γιάννη Τσακμακίδη.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Παπαϊωάννου, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Σουλιώτης, Πανταζής Θ. (76′ Αλατάς Δ.), Πανταζής Γ., Κολοβός, Πανταζής Ηλ. (83′ Καρακίτσιος), Λυγούρας, Παπαγεωργίου, Αλεξανδρής.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Πατσής (80′ Παπαμάνος), Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Μόσχος, Μπάμης, Κοντοθανάσης, Γκιουρσάνης, Φώτος (86′ Ζαφειρίου), Νάστας, Αποστόλου.

Μπουμαρσόπουλος, Δεληγιάννη, Καραμπούλας.