Με πρωταγωνιστή τον Πότση!

Ακόμη μία νίκη σημείωσε στο φετινό πρωτάθλημα του 1ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ ο Προμηθέας, καθώς επικράτησε με 3 – 0 της Υπέρειας στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το συγκρότημα του Βαγγέλη Στεφανή συνεχίζει λοιπόν στη πρώτη θέση έχοντας σαράντα εννέα βαθμούς, ενώ από την άλλη, η ομάδα του Κώστα Τσιουτσιούμη συνεχίζει τη προσπάθεια της στην όγδοη θέση του πίνακα της βαθμολογίας έχοντας είκοσι τέσσερις βαθμούς.

Στο 15ο λεπτό ο Χρήστος Πότσης σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της Υπέρειας με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Τριτάρη, ενώ στο 39′ ο έμπειρος ποδοσφαιριστής βρήκε δίχτυα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και έβαλε σε θέση οδηγού τον Προμηθέα.

Στην επανάληψη τώρα και στο 48′, ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Χρήστος Πότσης, «σέρβιρε» το δεύτερο τέρμα στον Πρισακάρου όπου από θέση βολής έκανε το 2 – 0 για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια του ματς και στο 65ο λεπτό, ο Τσακουρίδης με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Προμηθέα και στην επαναφορά ο Πολύζος σκόραρε, όμως ο πρώτος βοηθός κ. Μπατζιανούλης ακύρωσε το τέρμα αυτό ως οφ σάιντ και το σκορ έμεινε ως έχει.

Εννέα λεπτά μετά, ο Χρήστος Πότσης πέτυχε ένα εντυπωσιακό τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0, καθώς μετά από όμορφη ατομική ενέργεια έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα της Δόξας Υπέρειας και πέτυχε παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση.

Να σημειωθεί πως από το 80ο λεπτό κι έπειτα ο Προμηθέας έπαιζε με δέκα ποδοσφαιριστές, μιας και ο Ψύρρας αποχώρησε ως τραυματίας κι ενώ είχαν ολοκληρωθεί οι αλλαγές για το συγκρότημα του Βαγγέλη Στεφανή.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Πατσούρας, Κολοκυθόπουλος (53′ Ψύρρας), Πότσης, Ηλιόπουλος, Σκαφιδάς (72′ Κοτρώτσος), Πατσιούρας Δ. (49′ Παϊτέρης), Καραχάλιος, Πρισακάρου, Τριτάρης, Παπαδόντας (58′ Δολμές).

Δόξα Υπέρειας (Κώστας Τσιουτσιούμης): Μωυσιάδης, Δημητρίου Απ., Τσούνι, Ευθυμιάδης, Τραμπάκουλος, Τσιούρης Γ., Πολύζος, Τσακουρίδης, Γεωργουλόπουλος (60′ Δημητρίου Αθ.), Γκατζόγιας, Καλφόγλου (75′ Γκέτσι).