Με πρωταγωνιστή τον Σβήλια!

Με τον Σβήλια να πετυχαίνει δύο τέρματα ένα σε κάθε ημίχρονο, η Γαλήνη κέρδισε στο γήπεδο της Ανθούπολης τη Λάρισα ’88 και πανηγύρισε τη πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Γ΄ΕΠΣΛ.

Το συγκρότημα του Περικλή Τσεκούρα πήρε τη πρώτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα και έφθασε τους πέντε βαθμούς, ενώ αντίθετα, στους εννέα βαθμούς έμεινε η ομάδα του Λάζαρου Λαζαρίδη ύστερα και από τη 5η αγωνιστική.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι «βυσσινί» πήραν κεφάλι στο σκορ με τη κεφαλιά του Δημήτρη Αποστολόπουλου ύστερα από τη σέντρα του Μακρυνίκα.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην ισοφάριση του σκορ και το 1 – 1, με το ψύχραιμο πλασέ του Σβήλια ύστερα από όμορφη σέντρα του Τσεκούρα.

Στην επανάληψη τώρα και στο 71ο λεπτό, η Λάρισα ’88 έχασε μοναδική ευκαιρία να μπει και πάλι μπροστά στο σκορ, όμως το πλασέ του Αποστολόπουλου από το σημείο του πέναλτι εξουδετέρωσε με απόκρουση ο γκολκίπερ του Απόλλωνα, Σβάρνας.

Στη συνέχεια της φάσης αυτής και στην αντεπίθεση, η Γαλήνη γύρισε το εις βάρος της σκορ με σκόρερ και πάλι τον Σβήλια με έξοχο τελείωμα μετά και από τη κάθετη πάσα του Σαμαρά.

Μάλιστα, στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο, καθώς ο κ. Σούλης απέβαλλε τον Φροξυλιά για διαπληκτισμό με παίκτη της λαρισινής ομάδας.

Λάρισα ’88 (Λάζαρος Λαζαρίδης): Στεφούδης, Κωνσταντίνου Γ., Κολώνας (82′ Μακρυγιάννης), Μακρυνίκας, Κοτολόσης, Κωνσταντίνου Β., Γεράκης (54′ Σαμαράς), Αποστολόπουλος, Τατσόπουλος, Τζήκας, Ντριβαλάς.

Απόλλων Γαλήνης (Περικλής Τσεκούρας): Σβάρνας, Φροξυλιάς, Νταρής, Μακρής, Τσεκούρας (46′ Γκρίτζιας), Μάλλιος, Γκέκας, Σβήλιας, Σαμαράς, Κυριακόπουλος (60′ Δήμου), Χατζηαθανασίου.