Με σκορ… πόλο ο Προμηθέας!

Ο Προμηθέας έκανε «σμπαράλια» την άμυνα του Μαχητή Τερψιθέας και πέρασε από την αντίπαλη έδρα με το επιβλητικό 7 – 4!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πρώτοι μετουσίωσαν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Καρκατζιάς με όμορφο σουτ έξω από την αντίπαλη μεγάλη περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και «άνοιξε» το σκορ.

Όμως οι γηπεδούχοι με μία αντεπίθεση διαρκείας στο πρώτο ημίχρονο έφεραν τούμπα το παιχνίδι. Σκοράροντας όχι ένα, όχι δύο, αλλά τρία γκολ! Πρώτα στο 34′ ο Δημήτρης Παπαδημητρίου με σουτ, μετά στο 36′ με κεφαλιά ο Κατσαβριάς μετά από φάουλ του Χρήστου Παπαδημητρίου και τέλος στο 45+1′ ο Μαγκούφης με σουτ.. Κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 3 – 1.

Στην «επανάληψη» και στο 67′ ο Προμηθέας μπήκε ξανά στο παιχνίδι στο 67′, όταν ο Παπαδόντας με σουτ έξω από τη περιοχή μείωσε σε 3 – 2. Για να έρθει στο 72′ ο Πότσης να ισοφαρίσει σε 3 – 3. Ωστόσο ο Μαχητής πήρε και πάλι το προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα κάνοντας το 4 – 3 με τον Αχιλλέας Δοξαριώτης με σουτ από θέση βολής.

Όμως σε ένα δεκάλεπτο φωτιά ο Προμηθέας γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη. Στο 81′ ο Τριτάρης με γυριστό σουτ μέσα από τη περιοχή έφερε και πάλι το ματς στα ίσα με 4 – 4. Ενώ δύο λεπτά μετά ο Πότσης με πέναλτι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 4 – 5.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Καρκατζιάς με κεφαλιά μετά από σουτ του Παπαδόντα και ασθενής απόκρουση του κίπερ του Μαχητή Τερψιθέας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4 – 6. Για να έρθει στο 87′ ο Ρουμπιές με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια να διαμορφώσει το τελικό 4 – 7.

Μαχητής Τερψιθέας (Βάιος Κυριτσάκας): Παπαρσένος, Παπαδημητρίου Δ., Παπαδημητρίου Χρ., Μαϊμουλιώτης Χρ., Μπλέκας, Κατσαβριάς, Μαγκούφης, Κυριτσάκας (83′ Θεοδώρου), Δοξαριώτης, Χατζηλιάδης, Γανοχωρίτης (75′ Καρακασίδης).

Προμηθέας (Βαγγέλης Στεφανής): Ιωαννίδης, Πατσιούρας Δ. (87′ Μαχούχας), Ψύρρας, Σκαφιδάς, Καρβουνάρης (87′ Πατσιούρας Β.), Αλίου (46′ Πότσης), Παπαδόντας, Καρκατζιάς, Τριτάρης, Δολμές, Ρουμπιές.