Με Στέλιο Λούτσο στο τελικό ο Δαμασιακός!

Χάρη στο γκολ του Στέλιου Λούτσου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Δαμασιακός πανηγύρισε τη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ, καθώς κέρδισε τον Σμόλικα στο δεύτερο επαναληπτικό των ημιτελικών, με το πρώτο παιχνίδι να έχει λήξει δίχως τέρματα.

Στον τελικό του θεσμού η ομάδα του Δημήτρη Μπουκουβάλα θα αντιμετωπίσει τον ΠΟΕ και οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν τη Πέμπτη στις 16 Μαΐου, με στόχο τη κατάκτηση του Κυπέλλου!

Αμφότερες οι δύο ομάδες ήθελαν τη πρόκριση στον τελικό του θεσμού, εκεί όπου ο Δαμασιακός έχει φθάσει τρεις φορές μέχρι τα ημιτελικά και εν τέλει τα κατάφερε τη τέταρτη φορά απέναντι στον Σμόλικα, ενώ από τη πλευρά του το συγκρότημα του Βασίλη Μπακογιάννη είχε αρκετά χρόνια να φθάσει στα ημιτελικά κι ένα βήμα πριν το μεγάλο τελικό, εκεί όπου δεν τα κατάφερε και αποκλείστηκε στους «4» του θεσμού.

Ο Δαμασιακός λοιπόν με γκολ του Στέλιου Λούτσου με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Χρήστου Νάτση κέρδισε τον Γιάννη Γραβάνη κι έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ.

Μάλιστα, αυτό ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, ενώ στο 58ο λεπτό ο Γιάννης Ιωαννίδης σούταρε μέσα στη περιοχή του Σμόλικα, όμως ο Γιάννης Γραβάνης αυτή τη φορά αντέδρασε σωστά και απέκρουσε τη μπάλα από τη προσπάθεια του κεντρικού αμυντικού του Δαμασιακού.

Παρά τις όποιες χαμένες ευκαιρίες είχαν οι δύο ομάδες στη συνέχεια του αγώνα, Δαμασιακός και Σμόλικας δεν βρήκαν δίχτυα και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μπουμαρσόπουλου βρήκε νικητή τον Δαμασιακό, όπου με το 1 – 0 προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ!

Δαμασιακός (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Μιγδάνης, Ιωαννίδης, Ντόκος, Γεωργατζιάς, Μπακαΐμης, Μουσιάρης, Νάτσης, Δούκας, Λούτσος (68′ Γκαντρής (73′ λ.τ. Λέτσιος Στ.)), Αμπατζίδης (90’+3′ Αγραφιώτης), Φούντας (90’+5′ Τσιάλτας).

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Σκούπρας, Κακαζούκης, Τσιρογιάννης, Μπέτσης, Μολάς, Καρέντζος, Γκατζούλης, Σέτζας, Γκατζιούρας (59′ Ντούρας), Ζαμπέτας.