Με το «αριστερό» η ΑΕΛ, γνώρισε την ήττα μέσα σε δύο λεπτά

Σε διάστημα δύο λεπτών η ΑΕΛ δέχθηκε δύο τέρματα (67′ και 69′), κι έτσι δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα από τη Ξάνθη, όπου προηγήθηκε με τον Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς στο 64′.

Με το «αριστερό» μπήκαν στο νέο έτος οι «βυσσινί», καθώς ηττήθηκαν από τη Ξάνθη στη 17η αγωνιστική με σκορ 2 – 1 και τους γηπεδούχους να φθάνουν τους είκοσι τρεις βαθμούς, ενώ η ΑΕΛ έμεινε στους είκοσι δύο πόντους και τη δέκατη θέση της βαθμολογίας.

Το πρώτο μέρος στο παιχνίδι πέρασε χωρίς κάτι αξιόλογο, καθώς ο δυνατός αέρας δεν επέτρεψε τους παίκτες των δύο ομάδων να παρουσιάσουν κάτι καλό και να παίξουν το ποδόσφαιρο που ήθελαν.

Στο 9ο λεπτό ο Στάρτζεον εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο Φοσέ και ο Κρίστινσον έβγαλε σε κόρνερ για τη Ξάνθη.

Στο 25ο λεπτό ο Έργκους Κάτσε εκτέλεσε το κόρνερ που κέρδισαν οι «βυσσινί», ο Αμρ Ουάρντα πήρε τη κεφαλιά και ο Αμπάντ μπλόκαρε τη μπάλα.

Επτά λεπτά μετά, ο Αμπιόλα Ντάουντα βρήκε τον χώρο και σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης, όμως ο έμπειρος επιθετικός είδε τη μπάλα να περνά λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Αμπάντ.

Με τη συμπλήρωση των σαράντα λεπτών αγώνα, ο Έργκους Κάτσε εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε η ΑΕΛ, ο Άντονι Φατιόν πήρε τη κεφαλιά και η μπάλα κατευθύνθηκε προς την εστία της Ξάνθης, εκεί όπου ο Άμπαντ έδιωξε και πάλι με γροθιές.

Πέντε λεπτά μετά και στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο Στάρτζεον εκμεταλλεύτηκε τη πορεία της μπάλας από το δυνατό αέρα, δοκίμασε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Ογκμουντούρ Κρίστινσον.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους στον αγώνα οι παίκτες των δύο ομάδων είχαν και το πρόβλημα με το χιονόνερο που ξεκίνησε πέραν του δυνατού αέρα που ήδη υπήρχε.

Δυνατό σουτ του Τζουρίτσκοβιτς στο 50′ με τον Ογκμουντούρ Κρίστινσον να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα δύσκολα. Πέντε λεπτά μετά, ο Αμρ Ουάρντα είχε αδύναμη κεφαλιά απέναντι στον Άμπαντ και δεν κατάφερε να σημειώσει κάτι καλό για την ΑΕΛ.

Στην επόμενη ουσιαστική φάση και στο 63′, η ΑΕΛ πήρε προβάδισμα στο σκορ! Ο Ουάρντα έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κασάδο έκανε λάθος εκτίμηση της μπάλας και ο Ράικο Μιλοσάβλιεβιτς από κοντά πλάσαρε για το 0 – 1!

Οι «βυσσινί» δεν κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και αυτό διότι στο 67′ ο Κοβάσεβιτς έκανε τη σέντρα και ο Φοσέ που ήταν στη πορεία της μπάλας την έσπρωξε για το 1 – 1, καθώς η μπάλα σταμάτησε στο βάθος της εστίας του Κρίστινσον.

Μάλιστα, η Ξάνθη πέτυχε και δεύτερο τέρμα και έκανε την ανατροπή του σκορ δύο λεπτά μετά. Ο Φοσέ ήταν και πάλι ο σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Παράσχου, εκεί όπου με γυριστό σουτ κέρδισε και πάλι τον Ισλανδό γκολκίπερ της ΑΕΛ για το 2 – 1.

Στη συνέχεια οι «βυσσινί» πίεσαν για την ισοφάριση του σκορ και στο 85ο λεπτό ο Νούνιτς δεν πρόλαβε τη μπάλα από τη σέντρα του Μπούστος που επιχείρησε από τα αριστερά.

Η τελευταία φάση της συνάντησης για τη 17η αγωνιστική ανήκε στη Ξάνθη. Ο Φασίδης δοκίμασε ένα σουτ από θέση βολής και ο Κρίστινσον έβγαλε σε κόρνερ.

Αυτή, ήταν η τελευταία φάση του αγώνα και οι «βυσσινί» γνώρισαν την ήττα με σκορ 2 – 1 στη Ξάνθη Arena.

Ξάνθη (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Κασάδο, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κοβάτσεβιτς, Καμαρά, Τεσέιρα (62′ Μπαριέντος), Τζουρίσκοβιτς (71′ Σόσα), Στάρτζεον, Φοσέ (90’+2′ Φασίδης).

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Μιχαήλ, Μόρας, Στάνκοβιτς (79′ Μπάλλας), Φατιόν (59′ Σεσέροβιτς), Κάτσε (72′ Νούνιτς), Ουάρντα, Μιλοσάβλιεβιτς, Μπούστος, Ντάουντα.