Με το «αριστερό» στη Φιλιππούπολη ο Απόλλωνας

Την τέταρτή του ήττα στην έδρα του, την πρώτη του στη φυσική του έδρα, στη Φιλιππούπολη, γνώρισε ο Απόλλωνας Λάρισας, χάνοντας από τη Παναχαϊκή με 1 – 0, χάρις στο μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης που σημείωσε στο 82′ ο Παναγιώτης Κυνηγόπουλος.

Έτσι, η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη έμεινε στους 43 βαθμούς στη Football League, μετά και από 27 αγωνιστικές, καταλαμβάνοντας την 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας. Παρουσία περίπου 2.000 φιλάθλων στη Φιλιππούπολη, μεταξύ των οποίων και περίπου 30 φιλάθλων της Παναχαϊκής.

Η Παναχαϊκή έχασε τρομερή ευκαιρία με την εκκίνηση της αναμέτρησης. Ο Φωτάκης εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Πλέγας από πολύ κοντά αστόχησε με προβολή να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Απόλλωνα Λάρισας.

Ενώ στο 20′ ο Απόλλωνας απάντησε στις ευκαιρίες με τον Κανούλα. Ο Λίταινας από τα δεξιά μέσα στη περιοχή έστρωσε τη μπάλα στον επερχόμενο Κανούλα, το πλασέ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα άουτ από την συμβολή των δοκαριών του Σούλη.

Ο Απόλλωνας στο 42′ βρήκε δίχτυα με τον Δημήτρη Μαυριά, γκολ το οποίο και ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ του Κανούλα στον πορτιέρο της Παναχαϊκής, Σούλη. Ο Μαυριάς έκανε το σουτ από θέση μέσα στη περιοχή και αριστερά, η μπάλα πήρε ύψος μετά την επέμβαση του Σούλη και κατέληξε στα δίχτυα αφού ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής πιέστηκε από τον Κανούλα, με τον κ. Τεβεκέλη να ακυρώνει το τέρμα ως επιθετικό φάουλ.

Η Παναχαϊκή θέλησε να πάρει το προβάδισμα στην αναμέτρηση πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου. Αρχικά στο 43′ ο Μωραΐτης με σουτ με τη μία μέσα από την περιοχή ανάγκασε τον Παϊτέρη να μπλοκάρει τη μπάλα στη δεξιά του γωνία, ενώ στο 45′ ο Αργυρόπουλος βρήκε… άθελά του τον Ελευθεριάδη που μέσα από την περιοχή και από θέση τετ – α – τετ σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Παϊτέρη.

Στην επανάληψη ο Δημήτρης Μαυριάς με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ απείλησε την εστία του Βασίλη Σούλη, με τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από το αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του πορτιέρο της Παναχαϊκής.

Τελικά το γκολ που έδωσε και τη νίκη στην ομάδα της Παναχαϊκής, πέτυχε ο 21χρονος σέντερ φορ της Παναχαϊκής στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης, Παναγιώτης Κυνηγόπουλος αφού έπαιξε ωραία το ένα – δύο με τον Αποστολόπουλο και μπαίνοντας στη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία του Παϊτέρη για το 0 – 1 που ήταν και το τελικό σκορ.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας (85′ Λουκάς), Ανδρέου Β., Αγρόδημος, Μαυριάς, Χατζής (85′ Σουλιώτης), Κανούλας, Λίταινας, Καρακατσάνης (74′ Κακάμης).

Παναχαϊκή (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Πολιμός, Αργυρόπουλος (69′ Μασούρας), Φωτάκης, Ελευθεριάδης (78′ Αποστολόπουλος), Πλέγας, Πολυχρόνης, Λουμπαρδέας, Κυνηγόπουλος, Μωραΐτης (60′ Αντωνακόπουλος), Μουστακόπουλος.