Με το «δεξί» η Δόξα Υπέρειας στο Ναρθάκι

Η Δόξα Υπέρειας κατάφερε να φύγει με το διπλό από την έδρα του Α.Ο. Ναρθακίου στο πρώτο τοπικό ντέρμπι της σεζόν με σκορ 0 – 2. Έτσι οι «αετοί» πέτυχαν μια νίκη ουσίας και ψυχολογίας στην πρεμιέρα της Β΄ ΕΠΣΛ κατηγορίας.

Στα της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 2′ όταν η κεφαλιά του Τσιούρη πέρασε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 30′ με πλασέ του Τσακουρίδη μέσα από την περιοχή. Ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Θανάσης Δημητρίου έστειλε την μπάλα άουτ προ κενής εστίας, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το πλασέ του Καλφόγλου από θέση τετ – α – τετ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και αρχικά στο 40′ ο Παπαθανασίου έκανε το σουτ από πλεονεκτική θέση με τον Σκαντζούρη να μπλοκάρει. Ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μισαηλίδης εκτέλεσε το φάουλ από τα όρια της περιοχής με τον τερματοφύλακα της Δόξας να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο δεύτερο μέρος ο Α.Ο.Ν. έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του στο 55′ όταν ο Μανταλιάς σούταρε δυνατά από τα όρια της περιοχής ο Σκαντζούρης έδιωξε εντυπωσιακά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και εν τέλει κατέληξε κόρνερ.

Στο 70′ η Δόξα διπλασίασε τα τέρματά της με επεισοδιακό τρόπο, όταν ο Πολύζος πάτησε περιοχή ο Τσιαλαφούτας έδιωξε την μπάλα αυτή κατέληξε στον Καλφόγλου αυτός έκανε το σουτ ο Τριάντης προσπάθησε να διώξει η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Δόξα πάγωσε τον ρυθμό και κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ μέχρι την λήξη.

Α.Ο. Ναρθακίου (Παναγιώτης Κορδαλής): Τσιαλαφούτας Βαγγέλης, Γιαντσίδης, Κατσικόπουλος, Κόκκαλης (80′ Σίσκος), Τριάντης, Μπούσιος (60′ Καπετάνος Χρ.), Αγγελάκης, Μισαηλίδης, Παπαθανασίου, Μανταλιάς.

Δόξα Υπέρειας (Κώστας Τσιτσιούμης): Σκαντζούρης ,Ευθυμιάδης, Τσιούρης, Τραμπάκουλος, Δημητρίου Απ., Τσακουρίδης, Γκατζόγιας, Δημητρίου Θαν. (75′ Κοτσίλης), Καλφόγλου (85′ Τριανταφύλλου) Πολύζος, Γεωργολόπουλος.