Με το «δεξί» η Νεάπολη

Με το «δεξί» τελείωσε το πρώτο γύρο της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας η Νεάπολη, που πανηγύρισε τη νίκη με 4 – 0 επί του Φιλοκτήτη Μελιβοίας στη πρώτη αναμέτρηση για το 2018, ξεκινώντας τον νέο χρόνο με το «δεξί» στις υποχρεώσεις της.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Νίκου Βλαχούλη, έφτασε τους 24 πόντους, πλησιάζοντας ακόμη περισσότερο στη πρώτη 5άδα του πρωταθλήματος. Στον αντίποδα η ομάδα του Κώστα Παπαρίζου συνέχισε τις χαμηλές της πτήσεις, μένοντας στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού (13η θέση) με 15 βαθμούς.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 16ο λεπτό ο Νίκος Μανώλης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με το 1 – 0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και με την έναρξη αυτής, οι γηπεδούχοι έκαναν δύο τα τέρματά τους με σουτ του Ποντίκα στο 48ο λεπτό, για να έρθει ο Νίκος Μανώλης με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού να «κλειδώσει» τη νίκη για τους «Παρτενοπέοι» με σουτ στη κίνηση. Το τελικό 4 – 0 διαμόρφωσε ο Τάσος Χατζηγρηγορίου στο 78ο λεπτό.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο δοκάρια με τον Άρη Καπετάνιο στην αναμέτρηση.

Νεάπολη Λάρισας (Νίκος Βλαχούλης – Λευτέρης Λελέδης): Μόσιαλος, Ανυφαντής, Συγκούνας, Βιλανάκης, Μπαλαούρας, Μπουχλαριώτης, Βασιλόπουλος (64′ Γκούγκλας), Καλόγηρος (64′ Κωσταρέλλος Δ.), Μανώλης, Ποντίκας (50′ Κωσταρέλλος Μ.), Χατζηγρηγορίου.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Κώστας Παπαρίζος): Κοσμάς, Πλατσάς, Λαδάς, Μυλωνάς, Πασιάς Δ., Πασιάς Π. (65′ Σπετίμ), Ντούμος (80′ Καραμάνης), Καπετάνιος, Γκουντάρας Ν. (46′ Γιαννακός), Δαλαμπύρας, Παπαρίζος (80′ Παπαδόπουλος).