Με το «δεξί» ξεκίνησε ο Πανιώνιος Νέας Σμύρνης

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα του 4ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, ο Πανιώνιος Νέας Σμύρνης, κερδίζοντας στο λαρισινό ντέρμπι, την Ασπίς Αγίου Θωμά, με 2 – 1. Γεράσιμος Κίτσας έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Νεάς Σμύρνης. Ισοφάρισε ο Καραγεωργίου στην εκκίνηση του πρώτου μέρους και ο Θανάσης Σκέντζας στο φινάλε της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Πανιωνίου.

Οι Νεοσμυρνιώτες άνοιξαν το σκορ στο γήπεδο της Νεάπολης Β΄ με πέναλτι. Ο Παναγιώτης Κίτσας ανατράπηκε στο 19′ και ο Γεράσιμος Κίτσας αποδείχθηκε ψύχραιμος από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι, βάζοντας την ομάδα του Γιάννη Κυρμιτζόγλου μπροστά στο σκορ ενόψει και της ανάπαυλας του ημιχρόνου.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους οι «βυσσινί» του Αγίου Θωμά ισοφάρισαν το παιχνίδι, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ήταν το 49ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ από τα δεξιά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε ποτέ, και ο Καραγεωργίου που έγινε αποδέκτης αυτής, μέσα από τη περιοχή με σουτ στη κίνηση, κέρδισε τον Ιορδανίδη για το 1 – 1.

Εκείνος ο οποίος τελικά «χώρισε» τις δύο ομάδες, δίνοντας στην ομάδα του Πανιωνίου τους τρεις βαθμούς της νίκης, ήταν η «χρυσή» αλλαγή του Γιάννη Κυρμιτζόγλου, Θανάσης Σκέντζας, ο οποίος στο 80ο λεπτό με πλασέ στη κίνηση μετά από σέντρα του Χαν, κέρδισε τον Λιούτα, για το τελικό 1 – 2.

Ασπίς Αγίου Θωμά (Άκης Χρηστίδης): Λιούτας, Αρδόγλου, Χλώπτσιος, Καραλάϊος, Δοξαριώτης, Πιστάλης (85′ Αβραμούλης), Καραγεωργίου, Τράντος (70’ Χρηστίδης Α.), Ρομοσός, Ντουράλης (80’ Καραλευθέρης), Μπαλατσός.

Πανιώνιος Νέας Σμύρνης (Γιάννης Κυρμιτζόγλου): Ιορδανίδης, Παναγιώτου, Ελιζόπουλος, Σκέντζας Β. Σκέντζας Χ., Παπαγεωργίου (85′ Γκόλτσιος), Κίτσας Γ., Παϊτέρης (65′ Σκέντζας), Κανής, Χαν, Κίτσας Π.