Με το «δεξί» ο Απόλλωνας!

Ποδαρικό με το «δεξί» έκανε ο Απόλλωνας Λάρισας κερδίζοντας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης τη Κασσιόπη με 2 – 1, σκοράροντας από μια φορά σε κάθε ημίχρονο!

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στο 7ο μόλις λεπτό να ανοίξει το σκορ με τον Μπαλοτέλι μετά από μια φάση όπου οι «κυανόλευκοι» έκρυψαν τη μπάλα.

Συγκεκριμένα ο Μπαστακός πέρασε τη μπάλα κάθετα μέσα στη περιοχή για τον Τασιούλη ο οποίος «φάτσα» με τον Κολιοφούκα έστρωσε δεξιά του στον Γκουστάβο Μπαλοτέλι που σε κενή εστία πλάσαρε για το 1 – 0 του Απόλλωνα.

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλωνας μπήκε με σκοπό να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκης και το πέτυχε, σκοράροντας μόλις στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης. Ωραία προσπάθεια του Γκουστάβο Μπαλοτέλι από αριστερά που έκανε το παράλληλο συρτό γύρισμα και ο Ναζίμ που έκανε το κοντρόλ έφτασε μέχρι το ύψος του πέναλτι και με εύστοχο πλασέ έκανε το 2 – 0.

Στο 49′ ο Μπαλοτέλι έφτασε κοντά στο δεύτερό του προσωπικό τέρμα, είδε όμως τον Κολιοφούκα να τον κερδίζει σε τετ – α – τετ, μετά από έξοχη πάσα του Βαγγέλη Νούσιου.

Την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Μπαστακού στο 56ο λεπτό όταν νικήθηκε σε μοναδικό τετ – α – τετ και πάλι από τον πορτιέρο της Κασσιόπης, Κολιοφούκα που κράτησε το 2 – 0.

Τη μείωση του σκορ πέτυχε στο 85′ η νησιώτικη ομάδα με σκόρερ τον Ενγκάν.

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελάι): Γκέκας, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Σουλιώτης, Καρατάσιος, Καρίκι (46′ Ναζίμ), Χατζής, Μπαλοτέλι, Τασιούλης (78′ Μπρέμπος), Νούσιος (65′ Καμπέρης), Μπαστακός.

Α.Ο. Κασσιόπη (Λεωνίδας Βόκολος): Κολιοφούκας (62′ Βουτσελάς), Γενητσαρίδης, Νικολάου (46′ Ζερβόπουλος), Παναγιωτίδης, Αγιώτης, Κρητικός, Βασιλούδης, Πιαστόπουλος (52′ Παυλής), Γεωργακόπουλος, Μίσκου, Ενγκάν.