Με το «δεξί» ο Λιάπης…

Τη πρώτη νίκη του 2018 σημείωσε η Λάρισα 2012 στο ντεμπούτο του Γιώργου Λιάπη στον πάγκο των «βιόλα», κερδίζοντας με τον πλέον εμφατικό τρόπο (3 – 0) την «καλοκουρδισμένη»… μηχανή του Αλέξη Παγκαρλιώτα, Δόξα Αργυροπουλίου με 3 – 0!

Τους 22 βαθμούς και την 9η θέση έφτασε η Λάρισα 2012, αφήνοντας τη Δόξα Αργυροπουλίου στους 27 και την 3η θέση της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας και -10 πλέον από τη κορυφή και τον Ηρακλή Λάρισας.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 37ο λεπτό με ένα φοβερό σουτ του Πάρη Μπόντε έξω από τη μεγάλη περιοχή του Στέλιου Μπαχτσιβάνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 1 – 0, σκορ που στην επανάληψη φρόντισαν να διευρύνουν.

Στο 49′ ο Κώστας Τσιάκος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον πορτιέρο της Δόξαςμ Στέλιο Μπαχτσιβάνο που είδε και την κίτρινη κάρτα σε αυτή τη φάση. Την εκτέλεση ανέλαβε να μετουσιώσει σε τέρμα ο ίδιος, μη αστοχώντας για το 2 – 0. Το τελικό 3 – 0 διαμόρφωσε στο 75′ ο Γιώργος Ξέρρας και πάλι από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι.

Το πέναλτι το είχε κερδίσει νωρίτερα χρονικά, ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής και πάλι από τον Στέλιο Μπαχτσιβάνο που είδε σε αυτήν την περίπτωση την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα του διαιτητή κ. Καραγιάννη, αφήνοντας την ομάδα του με ποδοσφαιριστή λιγότερο για τα εναπομείναντα 15′ της αναμέτρησης συν τις όποιες καθυστερήσεις.

Λάρισα 2012 (Γιώργος Λιάπης): Παπαζήσης, Φλώρος Βασ., Πρίφτης, Μολάς, Μπόντε, Τσιάκος, Φλώρος Παντ. (77′ Μανακούσιος), Κίτσιος Δ. (85′ Φλώρος Ν.), Κίτσιος Π. (60′ λ.τ. Σελήνης), Ξέρρας (80′ Φλώρος Αντ.), Φλώρος Βαλ.

Δόξα Αργυροπουλίου (Αλέξης Παγκαρλιώτας): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Τσένος, Κακαζούκης, Περήφανος, Χατζής, Τσιάγκος (76′ Δαούλας), Ζάχος, Κόκκορας, Ραμάι (80′ Ματθαίου), Κυρίτσης (80′ Φορτούνας).