Με το «δεξί» ο Φιλοκτήτης, σε μεγάλη μέρα ο Τσιρογιάννης!

Με τους τρεις βαθμούς από το «Γ. Μητσιμπόνας Β΄» έφυγε ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας, καθώς κέρδισε με ανατροπή του σκορ τον Προμηθέα στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣΛ και μπήκε έτσι με το «δεξί» το νέο έτος για την ομάδα του Αποστόλη Ευαγγέλου.

Βαθιά βαθμολογική «ανάσα» λοιπόν πέτυχε το συγκρότημα του Φιλοκτήτη στην επιστροφή των ομάδων στους αγωνιστικούς χώρους έπειτα από ένα ολόκληρο μήνα, με τη νίκη αυτή, καθώς η ομάδα της Μελιβοίας βρίσκεται πλέον μία θέση πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού έχοντας εννέα βαθμούς.

Από την άλλη, το σύνολο του Βαγγέλη Στεφανή δεν μπόρεσε να πάρει το αποτέλεσμα που ήθελε και παρέμεινε στους δέκα επτά βαθμούς και τη δέκατη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες, με τους παίκτες των δύο συλλόγων ωστόσο να χάνουν σημαντικές στιγμές. Ο Στέφανος Πρεσακάρου (3′ και 39′) από πλευράς Προμηθέα και οι Καπετάνιος (8′) και Τσιρογιάννης (12′), αστόχησαν στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν για να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο πρώτο μέρος.

Μελανό σημείο του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Κώστα Σκαφιδά μόλις στο 5ο λεπτό, όπου συγκρούστηκε στο κεφάλι με τον Τσιρογιάννη σε διεκδίκηση της μπάλας και ο αμυντικός του Προμηθέα αποχώρησε με αίματα στο μέτωπο και συγκεκριμένα κάτω από το αριστερό του φρύδι.

Αποτέλεσμα αυτού να μεταβεί στο Γενικό Νοσοκομείο της Λάρισας και να κάνει επτά ράμματα και να μη μπορεί να συνεχίσει στο ματς, όπως ήταν άλλωστε λογικό να αντικατασταθεί πολύ νωρίς στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη τώρα του αγώνα και στο 49ο λεπτό ο Στέφανος Πρεσακάρου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και έκανε το 1 – 0 για τον Προμηθέα, ενώ στο 55ο λεπτό ο Τσιρογιάννης έφερε το ματς στα ίσια με δικό του τέρμα με κεφαλιά από κοντά στη μικρή περιοχή.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο έμπειρος επιθετικός σκόραρε ξανά με κεφαλιά μετά από γύρισμα του Άρη Καπετάνιου και ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ, ενώ στο 66ο λεπτό ο Μαλλιάρας βρήκε δίχτυα και ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1 – 3 για τον Φιλοκτήτη.

Έπειτα, ο Χρήστος Πότσης κατάφερε να μειώσει σε 2 – 3 με ιδανικό τελείωμα και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ενώ ο Τσιρογιάννης «κλείδωσε» την υπόθεση νίκη στο 90′ σε αντεπίθεση των φιλοξενουμένων και παράλληλα σημείωσε χατ – τρικ, στη σπουδαία αυτή νίκη του Φιλοκτήτη απέναντι στο Προμηθέα στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Θ.».

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφανής): Παπαδημητρίου, Πεττής, Ψύρρας, Πότσης, Σκαφιδάς, Καραπετσάνης, Παπαδόντας, Τζουρτζουκλής, Πρισακάρου, Τριτάρης, Πατσούρας.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Αποστόλης Ευαγγέλου): Κιλιριώτης, Δεμέστιχας, Μυλωνάς, Μαλλιάρας, Σπετίμ (83′ Καψάλης), Ντούμος, Τσιρογιάννης, Καπετάνιος, Λαδάς (70′ Εμιλιάνο), Κοταρέλας, Πασιάς (85′ Κουβαράς).