Με το «δεξί» στην επανάληψη ο Σμόλικας!

Με δύο τέρματα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, Σπανός (75′) και Κακαβίτσης (80), ο Σμόλικας Φαλάνης ξεπέρασε το εμπόδιο της Λάρισας 2012 στη πρεμιέρα και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του με το «δεξί» στο νέο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΛ!

Το συγκρότημα του Βασίλη Μπακογιάννη υποδέχθηκε στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης την ομάδα του Αποστόλη Κορομηλά και οι γηπεδούχοι με δύο γκολ πήραν τη νίκη και τους τρεις πρώτους βαθμούς του πρωταθλήματος.

Στο 8ο λεπτό του αγώνα, ο Θύμιος Μπέτσης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Γιώργος Κακαβίτσης στη πρώτη φάση για τους γηπεδούχους με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Στέλιου Παπαζήση.

Η απάντηση από τη Λάρισα 2012 ήρθε στο 26′. Ο Ντέιβιντ Μπόντε που μπήκε τη τελευταία στιγμή στη βασική ενδεκάδα λόγω ενοχλήσεων στο δεξί πόδι του Παντελή Φλώρου, απέφυγε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο και σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή του Σμόλικα, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε πάνω από την εστία του Γιάννη Γραβάνη.

Στην επανάληψη τώρα και στο 75ο λεπτό, πέντε λεπτά μετά δηλαδή από την είσοδο του στο παιχνίδι, ο Βασίλης Σπανός πέτυχε το πρώτο του τέρμα με τη νέα του ομάδα με ωραίο τελείωμα ύστερα από όμορφη ατομική ενέργεια στη περιοχή της Λάρισας 2012.

Πέντε λεπτά αργότερα, η ομάδα του Βασίλη Μπακογιάννη διπλασίασε τα τέρματα της και «κλείδωσε» τους τρεις βαθμούς. Ο Γιάννης Κόκκινος έκανε ωραία ενέργεια και τη σέντρα που βρήκε αποδέκτη τον Γιώργο Κακαβίτση. Ο έμπειρος επιθετικός «άνοιξε» λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα από το πρώτο κιόλας παιχνίδι, καθώς με σουτ κέρδισε τον Στέλιο Παπαζήση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Από την άλλη, η ομάδα της Λάρισας 2012 είχε τις προσπάθειες της με τους Δημήτρη Κουκουτσέλο και Δημήτρη Κίτσιο, όμως αυτές ήταν άκαρπες και το 2 – 0 έμεινε έως το φινάλε.

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Σέτζας, Μανακούσιος Θ., Σκούπρας, Βενέτης (85′ Γκατζούρας), Μολάς, Μανακούσιος Δ., Μπέτσης (75′ Κόκκινος), Μάτος (70′ Σπανός), Κακαβίτσης.

Λάρισα 2012 (Αποστόλης Κορομηλάς): Παπαζήσης, Πάσιος Αν., Φλώρος Αντ., Μπόντε Ντ., Κόκκινος, Βλιώρας, Κίτσιος Π., Κουκουτσέλος, Δημόπουλος, Μπόντε Π., Κίτσιος Δ.