Με το «δεξί» στη νέα χρονιά, η Αμπελιά

Ποδαρικό στο νέο έτος με το «δεξί» έκανε η ομάδα του Ολυμπιακού Αμπελιάς, που θέλει ο νέος χρόνος να βρει τον σύλλογο στην τριάδα της ανόδου στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας. «Θύμα» του Ολυμπιακού Αμπελιάς, η Ακαδημία Τυρνάβου, της οποίας και επικράτησε με 2 – 0.

Η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου έφτασε τους 28 βαθμούς στον «μαραθώνιο» της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, παρακολουθώντας τις εξελίξεις της πρώτης τριάδας, από την οποία και απέχει πέντε πόντους. Στον αντίποδα η ομάδα της Ακαδημίας Τυρνάβου έμεινε στους 26 βαθμούς υποχορώντας στην στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την φάση που θα μπορούσε να είχε αλλάξει τη ροή του αγώνα στο 38ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σπύρου Μπέλτσιου και κοντινό πλασέ του Θωμά Στάμου, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Μαγαζιώτη, χάνοντας την ευκαιρία να προηγηθούν στο παιχνίδι.

Την ίδια κατάληξη είχε και η διπλή προσπάθεια του Σπύρου Μπέλτσιου στο 42′. Όταν εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα βρήκε αρχικά στο τοίχος των παικτών της Αμπελιάς, η μπάλα του στρώθηκε δίνοντας του δεύτερη ευκαιρία, την οποία και σπατάλησε βλέποντας τη μπάλα να προσκρούει στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Μαγαζιώτη.

Στην επανάληψη, ότι δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο μέρος η Ακαδημία Τυρνάβου, πέτυχε ο Ολυμπιακός Αμπελιάς. Στο 47′ η κάθετη πάσα του Στέφανου Σουλτούκη έβγαλε φάτσα με τον Χαλκιά τον Τριαντάφυλλο Σερίφη που με ψύχραιμο πλασέ, άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Ενώ με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Θοδωρής Γεωργούλας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μιστάκου, διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Μαγαζιώτης, Λαζαρίδης, Ζαφειρούλης, Σερίφης, Καλπίας, Δήμου, Κουρμπάτι, Μιστάκου, Δομανόλδος (85′ Παλαμίδας), Γεωργούλας, Σουλτούκης (75′ Βασιλειάδης).

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Παπαχατζής (83′ Γαλάρας), Καρράς, Δασκαλόπουλος (87′ Τζουμέρκας), Κόκκας, Μπάκος, Στάμου, Παπαχατζής Ι., Μπέλτσιος, Χαρισούλης, Λόζος.