Με το «δεξί» στο Κύπελλο, ο Απόλλωνας!

Τη νίκη μέσα στη Καλλιθέα πανηγύρισε ο Απόλλωνας Λάρισας στη πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου. Οι «κυανόλευκοι» κέρδισαν με 1 – 2 την ομώνυμη ομάδα χάρις σε δύο τέρματα του Βασίλη Σαχινίδη, ένα σε κάθε ημίχρονο.

Η Καλλιθέα μπορεί να άνοιξε το σκορ μόλις σοτ 8ο λεπτό με τον Σεζάι με κοντινή προβολή, όμως η αντίδραση του Απόλλωνα ήταν άμεση και στο 15′ ο Βασίλης Σαχινίδης μετέτρεψε το πέναλτι που κέρδισε από τον Σεζάι σε τέρμα, στέλνοντας τις δύο ομάδες στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με την ισοπαλία και τον έναν βαθμό.

Στην επανάληψη όμως ο ίδιος ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα, ο Βασίλης Σαχινίδης, αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την σέντρα του Κώστα Κουρτεσιώτη, διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 2 υπέρ την ομάδα του Απόλλωνα, η οποία και έπιασε τη κορυφή στον Όμιλο μαζί με την ΑΕΚ. Χωρίς βαθμό έμειναν οι Καλλιθέα και Λαμία.

Καλλιθέα (Μαρσέλο Τροΐζι): Κουτογλίδης, Ντιαγκιτέ (79’ Φερέιρα), Κατσικάς, Συριόπουλος, Καντέ, Mίγγος (79’ Μπιμάι), Χοτζάλι, Σεζάι, Ντε Ολιβέιρα, Τουρούκης (70’ Μάκο), Ταμπάκης.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου, Χατζής, Λαμπρόπουλος (83’ Μίλιτς), Σουλίδης (71’ Αγρόδημος), Σαχινίδης, Σαρακατσάνης, Βουτσιάς (62’ Μαυρίας).