Με τριάρα πάει στο… ντέρμπι!

Ο Απόλλων Λάρισας πραγματοποίησε ακόμη ένα βήμα προς την.. άνοδο, καθώς ξεπέρασε το εντός έδρας εμπόδιο του Αστέρα Πετριτή με 3 – 0 για την 25η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά καθόλου και έφτασαν στην άνετη αυτή επικράτηση, η οποία θα μπορούσε να είχε έρθει και με ακόμη περισσότερα τέρματα, αλλά ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων κράτησε σε χαμηλά σχετικά επίπεδα το σκορ. Έτσι ο Απόλλων πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στο ντέρμπι με την Α.Ε. Καραϊσκάκης την επόμενη αγωνιστική.

Οι ποδοσφαιριστές του Σάκη Θεοδοσιάδη έδειξαν τις ορέξεις τους από νωρίς χάνοντας τη πρώτη τους καλή ευκαιρία μόλις στο 1ο λεπτό, όταν το σουτ του Σουλίδη απέκρουσε ο αντίπαλος γκολκίπερ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Αγρόδημου λίγα λεπτά αργότερα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι τελικά κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μηνά, ο Μανθάνο με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0. Με το 1 – 0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην «επανάληψη» τώρα, ο Απόλλων κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς. Καθώς στο 70ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Σουλίδης με όμορφο πλασέ σκόραρε και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Για να φτάσουμε στο 85′ όταν ο Σουλίδης και πάλι από κοντά, διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0 για την ομάδα του.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σταυράκης, Σκούπρας, Καρακατσάνης, Μουταφτσίσκι, Ανδρέου, Αγρόδημος (72′ Καμπέρης), Μηνάς (66′ Κολοβός), Ιβανίδης, Σαχινίδης (71′ Συράκος), Σουλίδης, Μανθάνο.

Αστέρας Πετριτή (Γιάννης Χονδρογιάννης): Κορμπάς, Καλούδης, Πολύζος, Στούπας Σ., Γράντος, Τσιάβος (22′ λ.τ. Λέσσης), Γεωργοπάλης, Γαρδικιώτης, Στούπας Δ., Καρβούνης (83′ Ρούμπος), Μπαμιόγλου (79′ Τριβυζάς).