Με Τσατσαλίδη στο φινάλε

Την πρώτη του νίκη το πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας πέτυχε ο Δωτιέας Αγιάς που επικράτησε με 2 – 1 μέσα στην Φαλάνη του τοπικού Σμόλικα, παρά το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Μόλις στο 10ο λεπτό οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Βασίλη Σκούπρα με πλασέ μέσα από τη περιοχή να κρεμά τον Βαγγέλη Φαρμάκα, πανηγυρίζοντας ένα από τα ομορφότερα τέρματα της αγωνιστικής.

Η απάντηση όμως των φιλοξενουμένων ήρθε πριν το ημίχρονο. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Στέλιος Παππάς με πλασέ μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Μπόντε, έφερε το παιχνίδι στα ίσια, στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τον έναν βαθμό.

Την λύση τελικά για τους Αγιώτες έδωσε ο Γιώργος Τσατσαλίδης στο 80′ που με σουτ στην κίνηση μετά από πάσα του Αντώνη Ραμάι, έγραψε το τελικό 2 – 1 υπέρ του Δωτιέα. Χωρίς βαθμό παραμένει η ομάδα της Φαλάνης μετά και το τέλος της δεύτερης αγωνιστικής καταλαμβάνοντας την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Σμόλικας Φαλάνης (Νίκος Κακανούλιας): Μόρας, Δολιάνης, Μανακούσιος, Κολοβός Κ., Τσιρβούλης, Τανάγιας Χρ. (46′ Γκαλμποκίνης), Παπαδάμος (46′ Κωτούλας), Σκούπρας, Κακαβίτσης, Τανάγιας Β., Κόκρας (75′ Δάσσιος).

Δωτιέας Αγιάς (Κώστας Τσότσος): Φαρμάκας, Γούτος Ν., Τσακάλι, Σούτος, Γούτος Ευάγγ., Ντακούλας, Νάτσης, Μπόντε (68′ Γιαννακός), Παππάς, Ραμάι, Τσατσαλίδης.