Με υπογραφή… Τέλλιος!

Στη δεύτερη θέση παρέα με τη Βαλανίδα βρίσκεται η Συκέα, μετά τη σημερινή εντός έδρας νίκη απέναντι στον Δολιχιακό με 3 – 2 για τη 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ!

Οι «κόκκινοι» βρίσκονται δύο βαθμούς πίσω από το Αβέρωφ, με τους τρεις βαθμούς να έρχονται σήμερα ύστερα από τέρμα του Γιάννη Τέλλιου στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης! Από την άλλη, στους επτά βαθμούς και στην όγδοη θέση βρίσκεται ο Δολιχιακός ύστερα και από αυτή την αγωνιστική.

Στο 10ο λεπτό του παιχνιδιού, η Συκέα μπήκε μπροστά στο σκορ, με το πλασέ του νεοαποκτηθέντα, Κώστα Πιστάλη, ύστερα από την όμορφη κάθετη πάσα του Φώτη Κατσιγιάννη.

Ο έμπειρος επιθετικός μοίρασε ακόμη ένα γκολ, αυτή τη φορά στο 21ο λεπτό, όταν από τη πάσα του Φώτη Κατσιγιάννη ο Γιάννης Τέλλιος με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Δολιχιακός μείωσε σε 2 – 1 με το αυτογκόλ του Βάμπου κι έτσι ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφεραν και το ματς στα ίσια στο μισάωρο του αγώνα. Συγκεκριμένα, ο Κώστας Σουγλής εκτέλεσε φάουλ και με κεφαλιά ο Ντούσκο κέρδισε τον Σολδάτο κι έκανε το 2 – 2.

Στο δεύτερο μέρος και στο 80ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο πορτιέρο, Κατοντικίδης ανέτρεψε τον Γιάννη Τέλλιος και ο κ. Νικολάου έδειξε πέναλτι για τη Συκέα. Μάλιστα, στη φάση αυτή ο γκολκίπερ του Δολιχιακού πήρε τη δεύτερη κίτρινη και κόκκινη κάρτα και τη θέση του κάτω από τα γκολπόστ του Δολιχιακού έκατσε ο Σταύρος Θεοδωράκης. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιάννης Τέλλιος, όπου ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα κι έδωσε έτσι τη πολύ σημαντική αυτή νίκη στη Συκέα!

Α.Ο. Συκέας (Φώτης Κατσιγιάννης): Σολδάτος, Τέλλιος, Τρικάλης, Τάχατος (90′ Ζιώζιας Ι.), Παλάσκας, Κατσιγιάννης Φ. (75′ Χασιώτης), Κουλιούμπας, Μήσιος, Πιστάλης, Καρέλας (80′ Κατσιγιάννης Β.), Βάμπος (60′ Μπλιάμπλιας).

Δολιχιακός: Κατοντικίδης, Λαζαρίδης, Μαρογιάννης, Κατσιαμήτας Γ., Καντολάρι, Θεοδωράκης, Τζήκας Μ., Ζιάκος, Σουγλής Κ., Γκόγκος Γ. (77′ Κατσιαμήτας), Ντούσκο.