Με φόρα από τη… Γιάννουλη

Τις νίκες του «ζευγάρωσε» ο Αετός Αμυγδαλέας στο πλαίσιο της 12ης Αγωνιστικής, κερδίζοντας στο Δαμάσι, την ομώνυμη ομάδα με 1 – 2, «σκαρφαλώνοντας» κι΄ άλλο στον βαθμολογικό πίνακα της «μεγάλης» κατηγορίας. Σκόρερ των νικητών οι Καρβούνης και Σπανός, ενώ προσωρινά μείωσε με πέναλτι ο Θοδωρής Τσιάλτας.

Μπορεί την προηγούμενη αγωνιστική ο Αετός Αμυγδαλέας να μην αγωνίστηκε λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου του στον αγώνα με τη Δόξα Αργυροπουλίου, όμως η ομάδα του Δημήτρη Καπετανόπουλου, συνέχισε από εκεί όπου είχει μείνει δύο Σαββατοκύριακα πίσω και το «διπλό» στη Γιάννουλη. Έτσι έφτασε τους 17 πόντους έχοντας και παιχνίδι λιγότερο που εάν κερδηθεί, μπορεί να μπει ακόμη και στο κόλπο της… πρωτιάς.

Στον αντίποδα η ομάδα του Δαμασιακού απέτυχε για δεύτερη σερί αγωνιστική να πάρει κάτι από αγώνα, μένοντας στους 20 βαθμούς και το σερί των έξι συνεχόμενων νικών.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Γιώργος Καρβούνης με πλασέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα της Αμυγδαλέας, με τους φιλοξενουμένους έξι λεπτά αργότερα (16′) να κάνουν τα τέρματά τους δύο χάρη σε ψύχραιμο πλασέ του Βασίλη Σπανού, ο οποίος πέρασε και τον Δημήτρη Μιγδάνη.

Οι γηπεδούχοι που προσπάθησαν να πάρουν έστω την ισοπαλία από το ματς αυτό, μείωσαν στο 42′ από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι με τον Θοδωρή Τσιάλτα (νωρίτερα το κέρδισε ο Στέφανος Σουγλής), χωρίς όμως στην επανάληψη να καταφέρουν να πετύχουν το τέρμα της ισοπαλίας και τους… ενός βαθμού.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Ιωαννίδης, Ντόκος, Μπακαΐμης, Καρατζιόλης (38′ λ.τ. Λέτσιος), Μουσιάρης, Δούκας, Γεωργαντζιάς, Λούτσος, Τσιάλτας, Σουγλής.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Κωνσταντίνου, Περδίκης, Πολύζος, Κορλός, Ευαγγελούλης, Ντιντής, Αντωνόπουλος, Ανδριανόπουλος (80′ Ανδριανόπουλος), Καρβούνης (90′ Γκαραβέλης), Κλούρας, Σπανός (58′ Σάρρα).