Με (Χ)αμένες ευκαιρίες στο Δαμάσι…

Δεν ανέδειξε νικητή το σημαντικό παιχνίδι στο Δαμάσι, εκεί όπου η ομώνυμη ομάδα ήρθε ισόπαλη με τον Φαλανιακό, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Το 1 – 1 ήταν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση, με το συγκρότημα του Δημήτρη Μπουκουβάλα και την ομάδα των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά να παίρνουν από ένα βαθμό.

Έτσι, ο Φαλανιακός έφθασε τους σαράντα επτά βαθμούς μετά από αυτό το αποτέλεσμα και βρίσκεται πλέον στη δεύτερη θέση, μετά τη νίκη του Ηρακλή Λάρισας, ενώ ο Δαμασιακός ανέβηκε στους είκοσι ένα πόντους και συνεχίζει στη ενδέκατη θέση και πάνω από τη ζώνη των πλέι άουτ.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Βασίλης Λυγούρας πέτυχε γκολ για τους φιλοξενούμενους και έβαλε μπροστά τον Φαλανιακό στο σκορ με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Τσιάκου, ενώ δώδεκα λεπτά μετά, ήρθε η ισοφάριση του σκορ.

Ο Βασίλης Φλώρος λοιπόν στη προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα από την άμυνα του Φαλανιακού, την έστειλε άθελα του στα δίχτυα του Σοφοκλή Μπιμπλιτζή και το ματς ήρθε στα ίσια μετά από σέντρα του Μιχάλη Γκαντρή και όμορφη ατομική ενέργεια.

Στη συνέχεια του συναρπαστικού αυτού αγώνα που έγινε στο γήπεδο του Δαμασιακού υπήρχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν από τις δύο ομάδες, ωστόσο το 1 – 1 ήταν το τελικό σκορ και οι δύο ομάδες τελείωσαν το ματς κατακτώντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 70′ ο Άγγελος Αμπατζίδης σούταρε από θέση βολής και σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Φαλανιακού, ενώ στο 20ο λεπτό ο Βασίλης Φούντας έχασε μοναδική ευκαιρία από κοντά για να πετύχει νέο τέρμα για τους γηπεδούχους.

Από την άλλη και για τον Φαλανιακό ο Κώστας Τσιάκος με σουτ από θέση βολής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δαμασιακού, ενώ ο Γιώργος Λεσάι έχασε ευκαιρία για να πετύχει τέρμα στο 60ο λεπτό, με το 1 – 1 ωστόσο να είναι το τελικό σκορ.

Δαμασιακός (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Βλιώρας, Γεωργατζιάς, Αμπατζίδης, Ντόκος, Ιωαννίδης, Μουσιάρης, Δούκας (65′ Τσιάλτας), Φούντας, Λούτσος, Γκαντρής, Νάτσης (80′ Λέτσιος).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μπιμπλιτζής, Βαρσάμης, Μάνικος, Φλώρος (50′ λ.τ. Πανταζής Ηλ.), Σούλι, Πανταζής Γ., Λυγούρας Β., Τσιάκος, Λεσάι (85′ Δημητρέλης), Ακριβόπουλος (67′ Ιωαννίδης), Λυγούρας Χρ. (80′ Μπέης).