Με χατ – τρικ του Καπετάνιου!

Ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας αν και βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, γύρισε το ματς και πήρε τη νίκη με 4 – 2 απέναντι στον ΠΑΟΛ Αβέρωφ. Χατ – τρικ πέτυχε ο Άρης Καπετάνιος.

Μετά και από αυτή τη νίκη ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας, έφτασε συνολικά τους 40 βαθμούς και σκαρφάλωσε στην 3η θέση της βαθμολογικής κατάταξης. Από την άλλη ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ παρέμεινε στους 21 βαθμούς, υποχωρώντας στη τελευταία θέση.

Η αρχή ήταν κάτι παραπάνω από καλή για τους φιλοξενούμενους. Καθώς μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σωτήρης Κουτσάκης με σουτ μετά από ωραία ενέργεια και πάσα του Γιώργου Ελευθέρογλου, «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε λίγο πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα στο 29ο λεπτό, ο Γιώργος Πλατσάς με σουτ από τον χώρο του κέντρου, αιφνιδίασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 1.

Μάλιστα ο Φιλοκτήτης στο 36′ πήρε το προβάδισμα. Ο Ραφαήλ Δίχτης κέρδισε πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Άρης Καπετάνιος, ευστοχώντας για το 2 – 1. Ενώ ο ίδιος παίκτης στο 39′ μετά από σέντρα του Παναγιώτη Πασιά, με πλασέ έκανε το 3 – 1.

Στην «επανάληψη» ο Καπετάνιος «χτύπησε» ξανά. Ο Δημήτρης Πασιάς έβγαλε τη σέντρα και ο Καπετάνιος με πλασέ, σκόραρε ξανά, πετυχαίνοντας χατ – τρικ. Για να έρθει στο 64′ ο Γιώργος Ελευθέρογλου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 4 – 2.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Ανδρέου): Φιλοκώστας, Πλατσάς, Μαλαχτάρης, Κατσιάνος, Μυλωνάς, Πασιάς Π., Πασιάς Δ. (80′ Καραμάνης), Λαδάς (68′ Μπάτσικας), Καπετάνιος, Δίχρης (62′ Ντόμπρα), Γκουντάρας Ν.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Χρήστος Γραβάνης): Μάνος, Καραλής, Πατρίκης, Κοτρώτσιος Χρ., Δεμέστιχας, Κουτσάκης, Μήτσιος, Δήμου, Τσιλίκας, Ελευθέρογλου, Ζαφειρούλης (70′ Λεμονής).