Με χατ – τρικ του Χάμου, κέρδισε τον πρωτοπόρο

Ο Οικονόμος Τσαριτσάνης ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 8ης Αγωνιστικής μεταξύ του φιλόδοξου Οικονόμου Τσαριτσάνης και του πρωτοπόρου στη «μεγάλη» κατηγορία, Ηρακλή Λάρισας. Η ομάδα του Κώστα Κατσάρα αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 5 – 2 του Ηρακλή Λάρισας.

Χάρις σε αυτή τη νίκη, η ομάδα της Τσαριτσάνης έφτασε τους 14 πόντους στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του τίτλου, μιας και ο πρωτοπόρος, Ηρακλής Λάρισας έμεινε ναι μεν στη πρώτη θέση αλλά έχασε τη διαφορά που είχε, μένοντας στους 17 πόντους και βλέποντας από κάτω του τις ομάδες να πλησιάζουν (τρεις ομάδες στους 16 βαθμούς, 15 ο ΠΟΕ, 14 Τσαριτσάνη και Αγιά).

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε μόλις στο 6ο λεπτό με πλασέ ο Σωτήρης Χάμος μετά από πάσα και ωραία ενέργεια του Βασίλη Γκαμπέτα, με τον μοναδικό σκόρερ της αναμέτρησης έως εκείνη τη στιγμή να χάνει μοναδική ευκαιρία στο αμέσως επόμενο λεπτό να κάνει δύο τα προσωπικά του τέρματα, όταν το σουτ του στο 7ο λεπτό κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Αναστασίου.

Δύο τα τέρματα της Τσαριτσάνης έκανε εν τέλει στο 12′ με διαγώνιο σουτ ο Βασίλης Γκαμπέτας, για να χάσουν την ευκαιρία στο 13′ να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε τετ – α – τετ του Γιώργου Φώτου, ο οποίος τον Παναγιώτη Νούσια, που με μία εντυπωσιακή απόκρουση κράτησε το μηδέν προς στιγμήν στην εστία του.

Κάτι όμως που δεν έγινε στο 17′. Ο Γιώργος Φώτος σούταρε, απέκρουσε αρχικά ο Νούσιας και στην επαναφορά ο ίδιος, ποδοσφαιριστής πήρε το ριμπάουντ κάνοντας το 2 – 1 για την ομάδα του Ηρακλή, σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 50′ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Γκαμπέτας ανατράπηκε από τον Μόσχο εντός ορίων της μεγάλης περιοχής του Ηρακλή Λάρισας, με τον κ. Γκάγκα να δείχνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβει να ευστοχήσει ο Σωτήρης Χάμος που έκανε τα προσωπικά του τέρματα στην αναμέτρηση, δύο.

Στο 55′ οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να μπουν και πάλι στο παιχνίδι, όμως ο Παναγιώτης Νούσιας κέρδισε για μία ακόμη φορά από θέση τετ – α – τετ τον Γιώργο Φώτο, με τους Τσαριτσανιώτες στο 68′ να «κλειδώνουν» το ματς με το 4 – 1 που σημειώσε με πλασέ ο Βασίλης Σακοράφας βλέποντας τονΑναστασίου εκτός εστίας.

Στο 71′  από κόρνερ του Αντώνη Πούτα με πλασέ ο Σωτήρης Χάμος, πέτυχε χατ – τρικ στην αναμέτρηση και πάραλληλα το 5 – 1 στην αναμέτρηση, που όμως δεν ήταν και το τελικό σκορ στο ματς, μιας και ο Σπύρος Ζαφειρίου στο 75′ με πλασέ έγραψε τον επίλογο του 5 – 2.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Καραΐσκος, Πούτας, Κολιός (78′ λ.τ. Ζηρδέλης), Κουμπούρας, Σαπάκος, Χάμος, Μιφτάρι, Γκαμπέτας (87′ Ντούφας), Καραλούλης (71′ Παληγιάννης), Δραχαλίβας (62′ Σακοράφας Β.).

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Πατσής (88′ Βασιλειάδης), Φορτομάρης (73′ Παπαμάνος), Νάστας, Μόσχος, Παπαγιαννούλης (76′ Ψωμολιάς), Γιαννακόπουλος, Κοντοθανάσης, Γκιουρσάνης (73′ Σπανός), Ζαφειρίου, Φώτος.