Με «χρυσό» σκόρερ τον Καρακάνο!

Το νέο έτος έφερε και νίκη στο Κιλελέρ, με τους «κιτρινόμαυρους» να κερδίζουν εκτός έδρας τον Αετό Αμυγδαλέας με 1 – 0 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Α΄τοπικής κατηγορίας.

Το σύνολο των Φώτη Πλίτση – Γιάννη Βαΐτση μπήκαν με το «δεξί» στο 2019 και πήραν το πολυπόθητο αποτέλεσμα που ήθελαν, με αποτέλεσμα το Κιλελέρ να φθάσει τους είκοσι βαθμούς και την ομάδα να συνεχίζει από την έβδομη θέση.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Μάκη Αλεξούδη που είχε τις δικές της ευκαιρίες για να πετύχει τέρμα και να πάρει το θετικό αποτέλεσμα, δεν μπόρεσε να αποκομίσει κάτι καλό και έμεινε στη δέκατη τρίτη θέση της βαθμολογίας με δέκα τρεις πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι που έλαβε χώρα στο γήπεδο της Αμυγδαλέας τελείωσε δίχως γκολ, με τους παίκτες των δύο συλλόγων να αστοχούν στις ευκαιρίες που είχαν στα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά αγώνα.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος και στο 59ο λεπτό το Κιλελέρ μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Παπαγιαννούλης εκτέλεσε κόρνερ, τη πρώτη κεφαλιά πήρε ο Βαγγέλης Κολιός και ο Δημήτρης Καρακάνος με νέα κεφαλιά από κοντά κέρδισε τον Άρη Καλλιμάνη και έκανε το 0 – 1 για τους φιλοξενούμενους.

Δύο λεπτά αργότερα, ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους. Ο Βάιος Φιλίππου προσπάθησε να φθάσει κοντά στο γκολ και την ισοφάριση του σκορ και το άσχημο διώξιμο της μπάλας από τον Θανάση Αργύρη έδιωξε δύσκολα ο Γιώργος Παναγιωτόπουλος εξουδετερώνοντας την ευκαιρία για τον Αετό.

Το συγκρότημα του Αετού είχε μία νέα ευκαιρία στο 80′ με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Ανδριανόπουλο, με τον μεσοεπιθετικό των γηπεδούχων να σουτάρει από θέση βολής, όμως ο Γιώργος Παναγιωτόπουλος αντέδρασε και πάλι σωστά, κράτησε το μηδέν στην άμυνα του και το Κιλελέρ επικράτησε της ομώνυμης ομάδας με 1 – 0 χάρη στο τέρμα του Δημήτρη Καρακάνου από το 59′.

Αετός Αμυγδαλέας (Μάκης Αλεξούδης): Καλλιμάνης, Καλαϊτζής (72′ Ανδριανόπουλος), Ντάσκας, Παπακωστούλης, Βαρλάγκας, Τσεκούρας (78′ λ.τ. Παραφέστας), Παρασκευούδης, Ντάλλας (90′ Γραμμένος), Σιάρκος, Φιλίππου, Παπαδάμου (58′ Γκαραβέλης).

Α.Ε. Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης – Γιάννης Βαΐτσης): Παναγιωτόπουλος, Γουρνάρης, Μίλι (73′ λ.τ. Ζιόμπουρας), Κολιός, Καρακάνος, Παλάσκας, Αργύρης, Καρβούνης, Κουσιώρας (90’+2′ Θεοδωρόπουλος), Παπαγιαννούλης, Παπαχρήστος (81′ Φορτομάρης).