“Μια βόλτα στο δάσος”, για το Δασοχώρι!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι κορυφής του 3ου Ομίλου της Γ΄ ΕΠΣ Λάρισας ο Ατρόμητος Δασοχωρίου καθώς διέσυρε με 5 – 0 τον Θερμαϊκό Στομίου, ο οποίος βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα.

Η ομάδα του Παναγιώτη Παππά, προερχόμενη από την απροσδόκητη και ντροπιαστική ήττα στο Πουρνάρι από την τοπική Αναγέννηση με 4 – 0, ήθελε να δείξει και ποιος κάνει κουμάντο στον όμιλο και έτσι κέρδισε τον Θερμαϊκό με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο περνώντας παράλληλα ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας όμως αυτή τη φορά και συγκάτοικο, την ομάδα της Χαραυγής.

Ο Ατρόμητος έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις τους καθώς μόλις στο 3ο λεπτό ο Παππάς είχε δοκάρι με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζαμπούλη και σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων. Στο 20ο λεπτό ο Σαχίνης εκτέλεσε υποδειγματικό φάουλ με τον Δημερά να πέφτει στη γωνιά του και να απομακρύνει με υπερένταση.

Στο 30ο λεπτό ο Παππάς βρέθηκε μέσα στη μικρή περιοχή όπου από πλεονεκτική θέση πλάσαρε πάνω στον Δημερά. Στο 42′ οι γηπεδούχοι ανοίξαν λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα, μετά από φοβερό σουτ του Ζαμπούλη από τα 25 μέτρα.

Στο 45′ και λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Κώστας Ξαφάρας σημάδεψε το δοκάρι του  Κατσούλη. Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Δασοχωρίου να διπλασιάζει τα τέρματα της με τον Δημήτρη Κωσταρέλο με τη βοήθεια του έντονου αέρα να κερδίζει με σουτ, τον Δημερά, κάνοντας το 2 – 0.

Στο 61′ ο Παππάς θέλησε να πετύχει ένα όμορφο τέρμα με ανάποδο “ψαλίδι” μέσα από τη μικρή περιοχή με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα γκολ ποστ του Δημερά. Στο 63′ ήταν η σειρά του Θερμαϊκού να απειλήσει όταν Διαμαντής και Οικονόμου συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο με σουτ μέσα από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 73′ ο Χριστοδούλου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Θεοδώρου, με τον Παππά να αναλαμβάνει την εσχάτη των ποινών στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Δημερά κάνοντας τρία τα τέρματα των γηπεδούχων. Δύο λεπτά μετά ο Σαχίνης με σουτ έξω από τη μεγάη περιοχή έκανε το 4 – 0 με τον Παναγιώτη Παππά στο 85′ να διαμορφώνει το τελικό 5 – 0 μετά από πλασέ στη κίνηση.

Το παρών στο παιχνίδι έδωσε και ο πρόεδρος των Καλαρρύτων, κ. Κοταρέλας.

Ατρόμητος Δασοχωρίου (Παναγιώτης Παππάς): Κατσούλης, Γκουντούρας, Παλιοτζήκας, Τζελάς (77′ Κυρίτσης), Ζαμπούλης, Παππάς Π. (86′ Κωσταρέλος Σπ.), Μπιρμπίλης Σπ., Κωσταρέλος Δ., Καπάι, Χριστοδούλου (77′ Μπουχλαριώτης), Σαχίνης.

Θερμαϊκός Στομίου (Ξαφάρας): Δημεράς Κ., Λιάπης, Τσικούρας, Θεοδώρου Γ. (75′ Ξαφάρας Θ.), Τομαλής, Κορέντζος, Ξαφάρας Κ., Τσιάρας (46′ Τάπατας), Οικονόμου, Αλβανός, Διαμαντής.