Μικρό προβάδισμα πρόκρισης για ΑΕΛ

Τη νίκη, όχι όμως και την πρόκριση, πήρε η ΑΕΛ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των “16” του Κυπέλλου Ελλάδας, κερδίζοντας τους Αρκάδες με 3 – 2, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο στην αναμέτρηση.

Η ΑΕΛ σε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος πήρε το προβάδισμα στο 6ο μόλις λεπτό, χάρις στον Μίλος Ντέλετιτς που πήρε τη μπάλα στη κίνηση και μέσα από την περιοχή πλάσαρε τον Αθανασιάδη, εύστοχα ανοίγοντας τον χορό των τερμάτων στο AEL FC ARENA.

Στο 18′ η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Μίλος Ντέλετιτς, το οποίο όμως ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ. Ο Σικάβκα με το κεφάλι έβγαλε τη μπάλα στο χώρο και σε θέση τετ – α – τετ τον Σέρβο εξτρέμ της ΑΕΛ, ο οποίος πλάσαρε σωστά και τον Αθανασιάδη, με τον βοηθό Σίπκα όμως να σηκώνει τη σημαία του, υποδεικνύοντας τον Σέρβο σε θέση οφσάιντ τη στιγμή όπου καλυπτόταν από δύο αμυντικούς του Αστέρα.

Το δεύτερο γκολ της ΑΕΛ ήρθε τρία λεπτά αργότερα (22′) χάρις σε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκολα Ζίζιτς από τα 25 και πλέον μέτρα. Η απάντηση του Αστέρα ήρθε στο 43′ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Χάρις σε μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη, η μπάλα πήγε στο δοκάρι του Ισλανδού κίπερ της ΑΕΛ και εν συνεχεία στα δίχτυα για το 2 – 1.

Η ΑΕΛ όμως δεν είπε την τελευταία της κουβέντα στο πρώτο μέρος. Καθώς στο 45’+1′ ο Ντέλετιτς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Αθανασιάδη, με τον Άντονι Φατιόν να εκτελεί εύστοχα για το 3 – 1.

Στην επανάληψη η ΑΕΛ έδωσε χώρο στον Αστέρα και δέχθηκε… ευτυχώς μόνον ένα γκολ καθώς οι Πελοπονήσιοι είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών στην επανάληψη. Το γκολ που έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης (3 – 2), πέτυχε στο 65′ ο Μανιάς.

Ο Κυριακόπουλος έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο φορ του Αστέρα με “τακουνάκι” έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κρίστινσον.

Ο Αστέρας πίεσε έως το φινάλε της αναμέτρησης για την ισοφάριση, δίχως όμως αποτέλεσμα, με το 3 – 2 να είναι και το τελικό σκορ του πρώτου αγώνα του ζευγαριού στη φάση των “16”.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίζιτς, Γκοΐκοβιτς, Γιακιμόφσκι, Φατιόν, Σεσέροβιτς (75′ Μπαργκάν), Ντέλετιτς, Νούσιος (61′ Νούνιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Σικάβκα (80′ Πίτι).

Αστέρας Τρίπολης (Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Τσιλιανίδης (82′ Ρόλε), Φερνάντεζ (67′ Δουβίκας), Μανιάς.

Σέζος (ΕΠΣ Κιλκίς), Σίπκας (ΕΠΣ Σάμου), Σάββας (ΕΠΣ Σερρών).