Μοιράστηκαν βαθμούς & εντυπώσεις

Ο Αμπελωνιακός φιλοξένησε το Κιλελέρ για την 22η αγωνιστική της Α’1 ΕΠΣ Λάρισας, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2 – 2.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να βρουν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Αρσέν Πατρίκου με σουτ από πλεονεκτική θέση, μετά από πάσα του Γιώργου Τσετιροκλή, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ, «ανοίγοντας» το σκορ στο 20′.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο γκολ αυτό με μία σημαντική ευκαιρία τρία λεπτά αργότερα. Ο Νίκος Φαρμάκας εκτέλεσε απευθείας φάουλ, όμως ο Μπάμπης Βραζιτίκος απέκρουσε με υπερένταση. Έτσι το 1 – 0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το Κιλελέρ δημιούργησε ακόμη μία ευκαιρία. Στο 47′ ψηλοκρεμαστό σουτ του Κώστα Μίχου η μπάλα έγλειψε το κάθετο δοκάρι του Αμπελωνιακού και πέρασε άουτ. Εν τέλει το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους στο 62′, όταν από κάθετη του Νίκου Βράκα, ο Κώστας Κουσιώρας με πλασέ έκανε το 1 – 1.

Ο ίδιος παίκτης δέκα λεπτά αργότερα έχασε τετ – α – τετ, το οποίο απέκρουσε ο Βραζιτίκος. Και στην αμέσως επόμενη φάση ο Αμπελωνιακός πήρε ξανά το προβάδισμα. Χάρις σε πολύ όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιώργου Τσετιροκλή που έκανε το 2 – 1.

Ωστόσο το Κιλελέρ, ενώ οδεύαμε προς το τέλος του παιχνιδιού κατάφερε να ισοφαρίσει ξανά. Ο Νίκος Φαρμάκας βρήκε όμορφα με κάθετη τον Κώστα Μίχο και ο τελευταίος με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2 – 2.

Στο 71ο λεπτό το Κιλελέρ πέτυχε γκολ με τον Κώστα Κουσιώρα και οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση να ακυρωθεί το τέρμα. Ακόμη, οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται έντονα για την απόφαση να κρατηθούν δέκα λεπτά καθυστερήσεων από τον κ. Φακή.

Αμπελωνιακός (Γιάννης Παπαδημητρίου): Βραζιτίκος, Μεσημέρης (82′ Μαυρίδης), Κωτούλας, Αλεξόπουλος, Παυλίδης, Δαλακώνης, Ψύρρας, Κόλα, Ιωαννίδης, Τσετιροκλής, Πατρίκου (65′ Μπόντε).

Α.Ε. Κιλελέρ (Δημήτρης Δανιλούλης): Καρακυρίτσης, Γουρνάρης, Κοκότσικας, Ζιόμπουρας Αθ., Παλάσκας, Παπαδημητρίου (37′ λ.τ. Μίχος (89′ λ.τ. Καραΐσκος)), Ζιόμπουρας Απ., Γκέκας, Βράκας, Φαρμάκας (90+2′ Κασσιός), Κουσιώρας.