«Μοιράστηκαν» βαθμούς…

Δίχως νικητή και δίχως σκορ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Αστραπής Νέας Πολιτείας και Αετού Μακρυχωρίου, για τη 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Οι δύο ομάδες παλεύουν για την παραμονή στην κατηγορία και αυτή τη στιγμή το Μακρυχώρι είναι προτελευταίο με 2 βαθμούς, ενώ η Νέα Πολιτεία τελευταία με 1 βαθμό. Χωρίς ωστόσο να γνωρίζουμε τη τύχη του αγώνα της προηγούμενης αγωνιστικής που διεκόπη μεταξύ Λάρισας 2012 και Νέας Πολιτείας.

Το παιχνίδι σε όλη τη διάρκειά του ήταν μοιρασμένο και να οδηγείται πολλές φορές στη δύναμη. Ένας ματς κέντρου, όπου και οι δύο ομάδες είχαν από κάποιες καλές στιγμές, όμως δεν βοηθούσε τους παίκτες ο κακός αγωνιστικός χώρος. Επίσης το Μακρυχώρι ήταν με υπηρεσιακό προπονητή, τον Αστέριο Φουσίκα.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα σημειώθηκε λίγο πριν τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Ο Τέας για τους φιλοξενούμενους έβγαλε για τον Πάσσιο, αυτός γέμισε για τον Τζίκα, ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως έστειλε τη μπάλα έξω από το αριστερό δοκάρι.

Η απάντηση της Αστραπής Νέας Πολιτείας ήρθε στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Φούντας μόνος προ του αντίπαλου τερματοφύλακα, έκανε το σουτ, αλλά δεν σημάδεψε σωστά, στέλνοντας τη μπάλα αρκετά ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Ενώ για τους γηπεδούχους και πάλι στο 43′ ο Κυριάκος έκανε το σουτ, αλλά και αυτός έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα το Μακρυχώρι δημιούργησε τη καλύτερή του στιγμή. Στο 62′ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φουσίκα από μέση απόσταση, ο Μπρέλλας εντυπωσιακά απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Μάλιστα η Νέα Πολιτεία ολοκλήρωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Χασιώτης στο 88ο λεπτό, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή, λόγω διαμαρτυριών. Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ, με το 0 – 0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Γιαγιάκος, Σιάρκος, Χασιώτης, Παπαμάνος, Μπέτσης, Καλτσάς (90’ Χλωρός), Μπατζέλας, Φούντας, Κυριάκος, Βενέτης.

Αετός Μακρυχωρίου (Στέλιος Φουσίκας): Τσότσος, Μπαταβάνης, Μάντζαρης, Χριστιανίδης (46’ Τίκος), Γκαμπέτας, Βάσσιος, Παυλόπουλος, Τζίκα (75’ Νικολαΐδης), Αργύρης, Φουσίκας, Πάσσιος, Τέας (86’ Σαμαράς).