Μούρι… ανατροπής!

Με σκόρερ τον Μούρι στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης που διεξήχθη στο γήπεδο του Στομίου, ο Πύρρος πήρε την εκτός έδρας νίκη στο εξ΄αναβολής παιχνίδι με 2 – 1 απέναντι στον Θερμαϊκό, με τη νίκη αυτή να έρχεται με ανατροπή του σκορ!

Οι «βυσσινί» του Κώστα Βασίλη επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες στο φετινό πρωτάθλημα του 3ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ και έφθασαν τους τριάντα έξι βαθμούς, με τον Πύρρο να επιστρέφει στη δεύτερη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Από την άλλη, το σύνολο του Χρήστου Βλούχου προηγήθηκαν στο σκορ στο 54ο λεπτό με σκόρερ τον Κώστα Αλβανό, όμως το θετικό αποτέλεσμα δεν ήρθε στο τέλος και η ομάδα συνεχίζει τη πολύ καλή προσπάθεια ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος.

Μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα ο Μούρι σημάδεψε με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή το δοκάρι της εστίας του Δημήτρη Φωτίου και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι για γκολ.

Επτά λεπτά μετά, ο Βαγγέλης Τζιόγκας δοκίμασε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα βρήκε στο σώμα του Βασίλη Χλωρού κι έπειτα με μία δύσκολη επέμβαση ο Δημήτρης Φωτίου έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στομίου. Στη πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Άλκης Νικούλης όπου από κοντά δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 12ο λεπτό. Ο Γιώργος Ταπατάς βρέθηκε απέναντι από τον Κώστα Κουσιά και ο πορτιέρο του Πύρρου έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια κρατώντας το μηδέν για τους «βυσσινί» στον αγώνα.

Η επόμενη ουσιαστική φάση, είχε και δοκάρι για τον Πύρρο. Ο Αλέξανδρος Κάτσας εκτέλεσε φάουλ και ο Κώστας Καψαλός με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Δημήτρη Φωτίου, με τη μπάλα εν συνεχεία να καταλήγει άουτ.

Στο δεύτερο μέρος τώρα και στο 54ο λεπτό, ο Θερμαϊκός Στομίου «άνοιξε» το σκορ και έκανε το 1 – 0. Ο Ρίζος Οικονόμου με σέντρα βρήκε τον Κώστα Αλβανό και ο έμπειρος επιθετικός με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κώστα Κουσιά, πετυχαίνοντας τέρμα απέναντι στη πρώην του ομάδα.

Είκοσι λεπτά αργότερα, ήρθε η απάντηση από τον Πύρρο και η ισοφάριση του σκορ. Ο Άλκης Νικούλης με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων πέτυχε το 1 – 1, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Δημήτρη Φωτίου.

Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν στην ισοφάριση του σκορ, καθώς έπειτα από πάσα του Κώστα Βάσσου στο 84ο λεπτό, ο Μούρι με πλασέ από πλεονεκτική θέση για γκολ, σημείωσε το 1 – 2 και διαμόρφωσε το τελικό στο στο σημερινό παιχνίδι.

Θερμαίκός Στομίου (Χρήστος Βλούχος): Φωτίου, Θεοδώρου, Οικονόμου, Παπαχρήστος, Τσιάρας, Ταπατάς (46′ Τσερίκο), Τοπάλης, Αλβανός Κ., Χατζηλιόντας, Πολύζος, Χλωρός.

Α.Σ. Βορειοηπειρωτών ο Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κουσιάς, Λίτσα, Βελής, Καψαλός, Κάτσης, Τζόγκας, Βασιλόπουλος (60′ Βάσσος), Κάτσας, Νικούλης (86′ Σβήλιας), Μούρι, Λεσάι (65′ Μήτρος).