Μπάρτ(ον) κάτω!

Με ένα τρομερό τρίποντο του «καυτού» Στιβ Τζούνιορ Μπαρτ, ο ΓΣΛ Φάρος επικράτησε του Κολοσσού με 79 – 77 και κοιτά μέχρι τα πλέι-οφ, ξεμπερδεύοντας με την παραμονή στη Stoiximan.gr Basket League!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που τα είχε… όλα, ο ΓΣΛ Φάρος επιβλήθηκε του Κολοσσού με 79 – 77 και ανέβηκε στο 8 – 13, κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής στη Stoiximan.gr Basket League! Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου χρειάστηκε ένα σπουδαίο σουτ του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ, εφτά δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ώστε να φτάσουν σε μία πολύ σημαντική νίκη, την ώρα που ο Τι Τζέι Μπρέι αστόχησε στο σουτ που θα έδινε τη νίκη στους φιλοξενούμενους. Στο 9 – 12 πλέον η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 10-4 στο 3ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πέρασαν άμεσα μπροστά στο σκορ με 13 – 12 (6′). Στην ίδια διαφορά έκλεισε πάντως η πρώτη περίοδος, που βρήκε τον ΓΣΛ Φάρο να προηγείται του Κολοσσού με 19 – 18.

Σε απόλυτη ισορροπία κύλησαν τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες με 26 – 26 στο 14ο λεπτό, ωστόσο σε εκείνο το σημείο ο ΓΣΛ Φάρος έτρεξε ένα μικρό σερί 7-0, με το οποίο προηγήθηκε με 33 – 26. Ο Κολοσσός αντέδρασε και πάλι, κάτι που έφερε ως άμεσο αποτέλεσμα την ισοπαλία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38 – 38).

Η ομάδα της Ρόδου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ξεκίνησε εντυπωσιακά στη τρίτη περίοδο, αποσυντονίζοντας εντελώς τους γηπεδούχους. Ο Κολοσσός έτρεξε ένα τρομερό σερί 14 – 0 και προηγήθηκε με 52 – 38 στο 24ο λεπτό, με τον Φάρο να απαντά με δικό του 12 – 0 και να μειώνει σε 52 – 50. Το παιχνίδι έγινε εκ νέου… ντέρμπι και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κολοσσό στο +5 (62 – 57).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησαν τα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, με τον Κολοσσό να διατηρεί το προβάδισμα και τον ΓΣΛ Φάρο να προσπαθεί συνεχώς να «ροκανίσει» την διαφορά. Μάλιστα, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου μείωσε στον πόντο (77 – 76) με έμμεσο τρίποντο του Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (38′), ενώ ο ίδιος παίκτης με ένα σπουδαίο σουτ έδωσε τελικά τη νίκη στους γηπεδούχους, που μπορεί να αποδειχθεί καθορστική στη μάχη της παραμονής στη Stoiximan.gr Basket League!