«Μπλόκο» στη Λάρισα για Εθνικό

Με τον καλύτερο τρόπο μπήκε στο 2017 ο ΓΣΛ, ο οποίος θριάμβευσε με 85-73 επί του Εθνικού, στον πρώτο αγώνα της Α2 για το νέο έτος.

Η 13η αγωνιστική της Α2 και πρώτη για το 2017, επεφύλλασσε με το ξεκίνημά της ένα βροντερό «μπαμ», αφού ο ΓΣΛ επικράτησε με 85-73 απέναντι στον Εθνικό.

Οι Θεσσαλοί, φαίνεται πως στη διάρκεια της διακοπής των εορτών, κατάφεραν να βελτιωθούν σε σημαντικό βαθμό στην αγωνιστική τους εικόνα, δείχνοντας από πολύ νωρίς θα πάλευαν επί ίσοις όροις τον αγώνα με μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίες.

Οι παίκτες του Στέφανου Πέρκου, μάλιστα, κατάφεραν μέσα σε μόλις δύο λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο να «εκτοξεύσουν» τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, με σερί 7-0, το οποίο «καθάρισε» για τους ίδιους το ματς (80-66 στο 38′), αφού δεν είχαν πρόβλημα στο τέλος να διατηρήσουν αυτό το προβάδισμα.