Μπόρνμουθ – Σαουθάμπτον 1-1

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν στο Vitality Stadium Μπόρνμουθ και Σαουθάμπτον. Εξαιρετικός ο Οστιν βρήκε ξανά δίχτυα.

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Μπόρνμουθ και Σαουθάμπτον, σε ματς χωρίς ρυθμό, αλλά με φάσεις. Με το βαθμό αυτό οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη! Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 12ο λεπτό είχαν καλή φάση με τον Φαν Ντάικ, αλλά η κεφαλιά κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 20′ είχαν διπλή ευκαιρία, αλλά Ντεφόε και Ακε δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον Φόρστερ. Ωστόσο, στο 42′ ήρθε το γκολ για τη Μπόρνμουθ.  Ο Κινγκ έκλεψε την μπάλα από τον Χεντ, ο Σέρμαν μοίρασε στον Φρέιζερ, ο οποίος πέτυχε το 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκα μπήκαν πιο ορεξάτοι και στο 47′, βρέθηκαν κοντά στο γκολ, αλλά το το σουτ του Μπουφάλ πέρασε άουτ. Ωστόσο, στο 61ο λεπτό οι «Saints» έφεραν το ματς στα ίσα! Η σέντρα του Μπέρτραντ ήταν εξαιρετική και ο Τσάλρι Όστιν που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας με το τέταρτο φετινό του γκολ διαμόρφωσε το 1-1.