Μόνιμος κάτοικος κορυφής ο Φαλανιακός

Ο Φαλανιακός κέρδισε και στον Αμπελώνα με ανατροπή του σκορ (1 – 2), αποδεικνύοντας πως μόνον τυχαία δεν είναι η πρώτη θέση στην οποία και συνεχίζει να… κατοικεί μετά το πέρας και της 10ης Αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Η ομάδα της Φαλάνης έχει φτάσει τους 26 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας από τον δεύτερο Ηρακλή Λάρισας. Στον αντίποδα, η ομάδα του Αμπελωνιακού έμεινε στους 17 βαθμούς και την πέμπτη θέση της σχετικής βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 40ο λεπτό. Ο Αλεξόπουλος τροφοδότησε τον Χατζούλη στη πλάτη της άμυνας του Φαλανιακού και ο τελευταίος με πλασέ στη κίνηση κέρδισε τον Μάλτζαρη, οδηγώντας τον Αμπελωνιακό στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στο σκορ.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους και στο 50′ ήρθε η ισοφάριση, χάρις σε ψύχραιμο τελείωμα του Γιώργου Πανταζή. Ο Φαλανιακός δεν έμεινε εκεί. Ότι δεν κατάφερε να κάνει στο 58′ ο Αλεξανδρής, πέτυχε στο 64′ ο Γιώργος Λεσάι με διαγώνιο σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο τραυματίας, ο Χρήστος Φλέγγας του Αμπελωνιακού, με τη διοίκηση του Φαλανιακού να εύχεται στον ποδοσφαιριστή των “πρασίνων” γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα.

Αμπελωνιακός (Κώστας Μαντζιώκας): Τράντος, Λιάκος, Γούτος, Αλεξόπουλος, Δαλακώνης, Νικολακούλης, Αλεξανδρής, Χατζούλης, Βούκιας (60′ Βαλατσός), Φλέγγας (18’ λ.τ. Μεσημέρης, 85’ Τεκέδης), Ψύρρας.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μάλτζαρης, Παππάς, Μαχαίρας, Σούλι, Φλώρος, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ., Μπλέντι (85’ Καρακίτσιος), Ιωαννίδης (60’ Λυγούρας Χρ.), Τσιάκος (82’ Πανταζής Ηλ.), Λεσάϊ (70’ Δημητρέλης).