Νέα νίκη για τον ΠΟΕ

Ο ΠΟΕ κατάφερε να πανηγυρίσει την εντός έδρας νίκη, επικρατώντας της Δόξας Αργυροπουλίου με 3 – 1 για την 15η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Μετά από αυτή τη νίκη που πέτυχε η ομάδα της Ελασσόνας, έφτασε συνολικά τους 22 βαθμούς και ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Από την άλλη το Αργυροπούλι βρίσκεται στην 7η θέση, έχοντας μόλις έναν βαθμό παραπάνω.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη μεγάλη φάση της αναμέτρησης. Όταν μόλις στο 5ο λεπτό, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ανδρέα Σιαμαντούρα, όμως είδε τη μπάλα να σταματάει στο κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Οι γηπεδούχοι από την άλλη παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να πετύχουν, όχι ένα, αλλά δύο αναπάντητα γκολ. Πρώτα, ο Νίκος Μπαρλαγιάννης το 1 – 0 στο 18ο λεπτό, και μετά ο Ανδρέας Καρλιάμπας το 2 – 0 στο 26ο λεπτό του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα η Δόξα Αργυροπουλίου μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό, ο Αλέξης Τσούτσας ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος και δεν αστόχησε μειώνοντας σε 2 – 1.

Ο ΠΟΕ δεν είχε πει όμως τη τελευταία του λέξη στο ματς και στο 75ο λεπτό ο Φίλιππος Ταστεμερίδης διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 3 – 1!

ΠΟΕ (Αλέκος Αλεξανδρής): Γκουτζουρέλας, Μπούσιας, Νικολαίδης (67′ λ.τ Μηνάς), Περτζιόνι, Καρλιάμπας, Συνάπαλος (78′ Γεωργούλας), Τσένος, Ταστεμερίδης (85′ Πάτσης), Μπαλαμώτης, Μπαρλαγιάννης, Ματούλας.

Δόξα Αργυροπουλίου (Νίκος Παπανικολάου): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ. (78′ λ.τ. Βογιατζής), Καράς (82′ Βόγγολης), Μάρκου, Κούλπας, Χαρισούλης, Σχοινάς, Σιαμαντούρας, Ζάχος, Τσούτσας, Μπουζούκας (30′ λ.τ. Κόκορας).